Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipat partiala transformata in pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipat partiala transformata in pensie anticipata.

Buna ziua

Am decizia de pensie anticipat partiala din luna mai 2021 !
Am mai lucrat pana in iunie 2022 si atunci am iesit la pensie in baza deciziei de pensionare din 2021 !
Mentionez ca pana la decizia din mai 2021 aveam 39 de ani si o luna si 11 zile (conf deciziei), am mai lucrat un an pana am decis sa ies la pensie !
Acum vine intrebarea !!!
Pensia mea se recalculeaza ?
Conf cu legea noua pot iesi la pensie anticipta fara penalizare daca am stagiu de cotizare plus cinci ani in plus ?
Beneficiez de acest articol ?
Multumesc frumos !
Radu
johnny_1961, utilizator
Extrem de multe aberatii in presa ... Cata baza poti pune pe un articol care , de la primele randuri , porneste de la afirmatii cel putin ... ciudate ? “ Exemplul unei persoane care a iesit anticipat la pensie la varsta de 57 de ani ( femeie ) ... “ si , nu mai departe de urmatoarea fraza “ S-a pensionat anticipat la varsta de 60 de ani ... “ . Stimate/a @johnny_1961 , noi - aici , pe forum - nu putem decat sa ne exprimam propria noastra interpretare a prevederilor acestei legi , fiecare cum o intelege , cata vreme nu avem inca normele de aplicare . Dupa publicarea in MO , Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale are 90 zile sa elaboreze aceste norme , si atunci vom sti exact ce si cum . Pentru acea prevedere a Legii , interpretarea mea e identica cu a d-lui Carp . Dar , nici eu nici dansul , NU platim pensii ... PS . Dupa mine , Casa de Pensii nu poate sa va raspunda decat ca legea aplicabila azi este Legea 263/2010 , pentru ca asta e in vigoare .
CHKa, utilizator

Multumesc frumos, astept publucarea in MO !
CHKa a scris:

Extrem de multe aberatii in presa ... Cata baza poti pune pe un articol care , de la primele randuri , porneste de la afirmatii cel putin ... ciudate ? “ Exemplul unei persoane care a iesit anticipat la pensie la varsta de 57 de ani ( femeie ) ... “ si , nu mai departe de urmatoarea fraza “ S-a pensionat anticipat la varsta de 60 de ani ... “ . Stimate/a @johnny_1961 , noi - aici , pe forum - nu putem decat sa ne exprimam propria noastra interpretare a prevederilor acestei legi , fiecare cum o intelege , cata vreme nu avem inca normele de aplicare . Dupa publicarea in MO , Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale are 90 zile sa elaboreze aceste norme , si atunci vom sti exact ce si cum . Pentru acea prevedere a Legii , interpretarea mea e identica cu a d-lui Carp . Dar , nici eu nici dansul , NU platim pensii ... PS . Dupa mine , Casa de Pensii nu poate sa va raspunda decat ca legea aplicabila azi este Legea 263/2010 , pentru ca asta e in vigoare .

Buna seara

Revin cu un act oficial din noua lege a pensiei !!!

Articolul 56
Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.

Eu pot solicita pensie pentru limita de varsta daca am 40 de ani vechime , am 62 de ani !!!
Multumesc frumos

Carp Mircea a scris:

Comentariile din presă nu pot modifica legea.

Buna seara

Revin cu un act oficial din noua lege a pensiei !!!

Articolul 56
Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.

Eu pot solicita pensie pentru limita de varsta daca am 40 de ani vechime , am 62 de ani !!!
Multumesc frumos

Carp Mircea a scris:

Comentariile din presă nu pot modifica legea.

Buna seara

Revin cu un act oficial din noua lege a pensiei !!!

Articolul 56
Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.

Eu pot solicita pensie pentru limita de varsta daca am 40 de ani vechime , am 62 de ani !!!
Multumesc frumos

Carp Mircea a scris:

Comentariile din presă nu pot modifica legea.