Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Am primit amenda pe data de 10 octombrie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Am primit amenda pe data de 10 octombrie pentru nearcordarea ...

Buna ziua!
Am primit amenda pe data de 10 octombrie pentru nearcordarea prioritatii pietonilor. Nu am semnat procesul verbal, iar o perioada nu am fost acasa si de la posta am inteles ca a fost returnat la expeditor. Ar trebui sa merg la statia de politie sau il mai trimit ei odata? As vrea sa pun mana pe procesul verbal cat mai repede, dar nu stiu ce ar trebui sa fac.
O-Mihai, utilizator
Cred ca nu înțelegeți ca acel SAU (ORI) se referă la alegerea între cele două metode, între 2 optiuni. Nu reiese de nicaieri din textul legii, ca se începe cu 1 și dacă respectivul nu se prezintă la oficiul poștal , se continuă cu afișarea la domiciliu.

hotumattua a scris:

Putem continua polemica cu "cine" trebuia să facă ceea ce urmează după "SAU", dar ar fi inutil. Pentru forumist contează faptul că, procedura de comunicare nefiind îndeplinită, are toate șansele să câștige în instanță.

Cred ca problema sta asa: Daca contesti procesul verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor, si vii cu proba ca nu s-a indeplinit procedura de afisare, adica nu a fost luat de la posta, si agentul constatator nu aduce pv de afisare la domiciliul contravenientului se poate castiga cauza? Sa nu uitam ca acesta se poate afisa pentru scurt timp. apoi poza, intocmit pv de afisare si apoi inlaturat de pe usa. Daca ramane afisat, cum mai e cu datele personale ale contravenientului care sunt vizible pentru toata lumea? Ideea legiuitorului este ca pv sa fie vazut de contravenient la intrarea in casa.
ibn, utilizator
La care primarie ajunge pv-ul. Daca am fost amendat la Iasi il gasesc la ei sau in localitatea unde am resedinta?

latka a scris:

Numai ca atunci cind ajunge la taxe si impozitie la primarie, nu mai poate fi platit la jumatate din minim si nici contestat in instanta. Posta il returneaza abia dupa 10 zile de stationare.

Intotdeauna PV ajunge la primaria unde are domiciliul declarat soferul. Amenda intra in bugetul local.