Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv de Munca încălcat Bună ziua . ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv de Munca încălcat Bună ziua . Lucrez la ...

Contract Colectiv de Munca încălcat
Bună ziua .
Lucrez la o mare firma din București sindicatul a semnat în octombrie CCM pe anul 2023/2024 , și la înregistrat la ITM .
Acum în urma legii 296/2023 urmeaz sa ne taie din drepturi sa iau bani mai puțin decât înainte de mărirea stipulata în CCM.
Am doua întrebări.
1 Pot da în judecata administrația pentru nerespectarea CCM și CIM?
2 . Liderii de sindicat au zis ca nu pot face greva fiindcă avem CCM în derulare . Este adevărat ca sindicatul nu poate declanșa conflictul de munca pentru nerespectarea CCM?
Pe durata valabilității unui contract sau acord colectiv de muncă angajații/lucrătorii nu pot declanșa conflictul colectiv de muncă la nivelul de negociere respectiv, cu excepția situațiilor prevăzute în prezenta lege.
Pai și nerespectarea CCM nu este excepția? Ce lege reglementează acest lucru? Pai angajatoru sa obligat sa îmi dea x drepturi, y beneficii , si apoi nu respecta și nu mai îmi da nimic .
Cornel Vasile, Consilier juridic
art.126 din Legea 367/2023
Conflictele colective de muncă pot fi declanșate în următoarele situații:
a) angajatorul refuză să înceapă negocierea unui contract în condițiile în care nu are încheiat un astfel de contract ori cel anterior a încetat;
b) angajatorul/organizația patronală nu acceptă revendicările formulate de angajați/lucrători;
c) părțile nu ajung la o înțelegere privind încheierea unui contract colectiv de muncă până la data stabilită de comun acord pentru finalizarea negocierilor;
d) în condițiile în care, deși a fost începută negocierea unui contract colectiv de muncă, angajatorul nu își respectă obligația prevăzută de art. 98 alin. (4);
e) angajatorul refuză să înceapă negocierea în condițiile în care părțile au prevăzut clauze ce urmează a fi renegociate periodic, conform art. 97 alin. (3), iar perioada convenită de către părți pentru renegocierea acestora a expirat ori dacă părțile nu ajung la un acord privind renegocierea clauzelor ce urmează a fi renegociate periodic;
f) în situația nefinalizării renegocierii prevăzută la art. 109 alin. (4), după epuizarea procedurilor de negociere prevăzute de prezenta lege;
g) dacă angajatorul refuză să adere la contractul/acordul colectiv de muncă la nivel de sector de negociere colectivă în condițiile art. 99 alin. (3).