Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz sau amanare mediere ITM pentru negociere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz sau amanare mediere ITM pentru negociere contract colectiv

S-au declansat negocierile pentru un nou contract colectiv cu 45 zile inainte de expirarea celui in vigoare. Pe parcursul negocierilor nu s-a ajuns la un consens si adunarea generala a membrilor de sindicat a hotarat declansarea conflictului de munca pe tema solicitarilor pentru urmatorul contract. Informarea catre ITM a fost transmisa cu 3 zile inainte de expirarea contractului vechi, inca in vigoare. ITM-ul a raspuns ca nu este legal conflictul de munca si sa ne adresam instantei. Ni s-a raspuns ca ar fi trebui sa asteptam expirarea vechiului contract si abia dupa aceea puteam sa declansam conflictul de munca. Va rog sa-mi spuneti daca cei de la ITM au dreptate atata timp cat noi nu am declansat conflictul de munca din cauza contractului in vigoare ci in urma negocierilor cu privire la revendicarile pentru urmatorul contract.
nu vi se poate raspunde decat analiziandu-se cazul concret . trebuie studiat contractul colectiv pe care-l aveti
pe perioada valabilitatii CCM-ului vechi nu se poate deschide conflict de munca. cu privire la CCM. dupa expirarea lui puteti sa il deschideti ,
In conformitate cu prevederile Legii nr.62/2011, art. 164, pe durata valabilitatii unui contract sau acord colectiv de munca angajatii nu pot declansa conflictul colectiv de munca.

Insa dupa expirarea valabilitatii acestuia, conflictele colective de munca pot fi declansate in urmatoarele situatii:
a) angajatorul sau organizatia patronala refuza sa inceapa negocierea unui contract ori acord colectiv de munca, in conditiile in care nu are incheiat un astfel de contract sau acord ori cel anterior a incetat;

b) angajatorul sau organizatia patronala nu accepta revendicarile formulate de angajati;

c) partile nu ajung la o intelegere privind incheierea unui contract sau acord colectiv de munca pana la data stabilita de comun acord pentru finalizarea negocierilor.

In speta, rasounsul dat de catre ITM este corect.
Multumesc.