Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legatura de prietenie intre politist si faptuitor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legatura de prietenie intre politist si faptuitor

Buna seara!

Este normal ca in urma unei plangeri penale pentru marturie mincinoasa cel impotriva caruia am facut plangerea sa fie anchetat de catre o cunostinta de-a sa?
Nu exista in politie, ca in magistratura, optiunea de a te abtine sau a te retrage daca exista o relatie intre organul de cercetare si cel care este cercetat?

Samulea, utilizator
Conflicitele de interese
Un oficial public este în conflict de interese atunci când, în virtutea funcţiei publice pe care o ocupă,
ia o decizie sau participă la luarea unei decizii cu privire la care are şi un interes personal.

Conflictul de interese apare atunci când funcţionarul public are un interes personal care influenţează
sau pare să influenţeze îndeplinirea atribuţiilor sale oficiale cu imparţialitate si obiectivitate. Interesele
private ale funcţionarului public pot include un beneficiu pentru sine sau pentru familia sa, pentru rudele
sale apropiate, pentru prieteni, pentru persoane sau organizaţii cu care funcţionarul public a avut relaţii
politice sau de afaceri.

Pentru a nu exista confuzii, cu titlu de exemplu, vom defini care sunt gradele de rudenie şi de
afinitate. Gradul de rudenie se aplică după cum urmează:
- gradul I: părinți și copii;
- gradul II: fraţii, bunici și nepoti;
- gradul III: unchiul/mătușa şi nepotul de frate;
- gradul IV: verii primari.
Relaţia de afinitate apare între un soţ/soţie şi rudele celuilalt soţ/soţie. Gradul de afinititate este luat
în calcul astfel:
- gradul I: socrii şi nora/ginere;
- gradul II: cumnatele şi cumnaţii;
- gradul III: unchiul şi soţia nepotului de frate;
- gradul IV: verii, soţii şi soţiile acestora.

. Pentru funcţionarii publici:
Situaţiile în care un funcţionar public se află în conflict de interese sunt specificate în articolul 79,
cartea I, titlul IV, capitolul I din Legea nr. 161/2003. Acesta apare atunci când:
- este chemat să rezolve cereri, să ia decizii sau să participe la luarea deciziilor cu privire la persoane
fizice şi juridice cu care are relaţii cu caracter patrimonial;
- participă în cadrul aceleiaşi comisii, constituite conform legii, cu funcţionari publici care au calitatea
de soţ sau rudă de gradul I;
- interesele sale patrimoniale, ale soţului sau rudelor sale de gradul I pot influenţa deciziile pe care
trebuie să le ia în exercitarea funcţiei publice...........................v-am lăsat link

[ link extern ]
Cretu Jan Marian, utilizator
Multumesc mult pentru explicatiile oferite.I-am facut plangere penala pentru abuz in serviciu si favorizarea faptuitorului si am mai cerut sa fie cercetat pe cale disciplinara.Cred ca este maximul din ce puteam sa intreprind impotriva sa.
Pentru puțin, eu de asemenea suspectez (la plangerile mele) o legatură, un interes comun între organul de anchetă și făptuitori. problema o reprezintă nr. tot mai mic de politiști, cea ce inseamnă o legătură mai puternică a mafiei și mai putini oameni de intimidat și controlat. Dacă poliția și-ar fi făcut treaba aveam o viață mai bună și mai sigură.
Cretu Jan Marian, utilizator