avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost concediata disciplinar ( pe legea educației) ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost concediata disciplinar ( pe legea educației) din învățământ. ...

Am fost concediata disciplinar ( pe legea educației) din învățământ. Legea educației prevedea că nu mai poți fi reangajat. Ăsta ar însemna o sancțiune pe viață. Cum mă pot "reabilita" sau cum pot ataca articolul de lege astfel încât să mă pot reangaja prin concurs?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:02, 30 Noiembrie 2023
Cadrele didactice sancționate cu desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă nu pot ocupa posturi didactice/catedre în învățământul preuniversitar de stat pentru o perioadă de 7 ani școlari.
Puteți, vă rog, să-mi indicați articolul de lege?
Cu mulțumiri.

Cornel Vasile a scris:

Cadrele didactice sancționate cu desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă nu pot ocupa posturi didactice/catedre în învățământul preuniversitar de stat pentru o perioadă de 7 ani școlari.

Ultima modificare: Miercuri, 29 Noiembrie 2023
Irinaangelica, utilizator
Legea nr. 198 din 4 iulie 2023 învățământului preuniversitar
art. 215
..,..
(2) Cadrele didactice sancționate cu desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă nu pot ocupa posturi didactice/catedre în învățământul preuniversitar de stat pentru o perioadă de 7 ani școlari.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Condiþiile specifice-discriminare... Radamante Radamante O R D I N pentru modificarea și completarea Metodologiei - cadru privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în ... (vezi toată discuția)
Detasare in primul an de invatamant LaAnGa LaAnGa Buna ziua! Te poti detasa in primul an de invatamant? Sunt profesor titular in primul an, nu am mai lucrat pana acum. (vezi toată discuția)