Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost concediata disciplinar ( pe legea educației) ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost concediata disciplinar ( pe legea educației) din învățământ. ...

Am fost concediata disciplinar ( pe legea educației) din învățământ. Legea educației prevedea că nu mai poți fi reangajat. Ăsta ar însemna o sancțiune pe viață. Cum mă pot "reabilita" sau cum pot ataca articolul de lege astfel încât să mă pot reangaja prin concurs?
Mulțumesc
Cadrele didactice sancționate cu desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă nu pot ocupa posturi didactice/catedre în învățământul preuniversitar de stat pentru o perioadă de 7 ani școlari.
Puteți, vă rog, să-mi indicați articolul de lege?
Cu mulțumiri.

Cornel Vasile a scris:

Cadrele didactice sancționate cu desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă nu pot ocupa posturi didactice/catedre în învățământul preuniversitar de stat pentru o perioadă de 7 ani școlari.

Irinaangelica, utilizator
Legea nr. 198 din 4 iulie 2023 învățământului preuniversitar
art. 215
..,..
(2) Cadrele didactice sancționate cu desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă nu pot ocupa posturi didactice/catedre în învățământul preuniversitar de stat pentru o perioadă de 7 ani școlari.
.....