Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu total de cotizare realizat 46 ani 7 luni si 22 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu total de cotizare realizat 46 ani 7 luni si 22 zile. In ...

Stagiu total de cotizare realizat 46 ani 7 luni si 22 zile.
In sistemul public din care.
Conditii normale 19 ani si 27 zile.
Grupa 2-a ( lg 3/ 1977) 10 ani .
Stagiu aferent grupa 2 ani si 6 luni.
Perioada asimilata ( pensie invaliditate) 15 ani si 25 zile.
Numar total de puncte 43.79733 din care
Conditii normale 36.24519
Pensie suplimentara 4.69161
Puncte grupa 2.86053.
La recalcularea din septembrie 2024 cind se aclculeaza punctele mele se adauga si periosda asimilata adica 46 ani si 7 luni? Sau numai punctele realizate 43.79733 ale mele? Imi puteti spune? Va multumesc.
Pe buletinul de calcul al pensiei( desfasurator) nu apare nici un punct al perioadei asimiate si nici armata. Poate in septembrie la recalculare din 2024 sa -mi puna punctele asimilate si armata? Multumrsc.
In ianuarie , la cresterea punctului de pensie , NU veti avea 3100 lei , veti avea 1,27565 x 2032 = 2592 lei pensie bruta . Din aceasta se scade impozitul de 59 lei , si veti primi in mana 2533 lei . Punctele pentru perioada asimilata trebuiau adaugate deja la cele contributive , odata cu iesirea la pensia de limita de varsta . Ar fi bine sa cereti acum o recalculare a pensiei , aratand acele perioade omise . Daca e asa cum spuneti dvs. , vi se va recalcula pensia si va vor fi platite difentele . PS. Ar fi trebuit sa aveti si indice de corectie de 1,41 , si mie imi pare ca nu vi s-a acordat . Cereti si aplicarea acestuia si plata diferentelor din sept 2021 pana la zi . Poate reveniti cu raspunsul Casei de Pensii , sa stim cum s-a rezolvat ...
CHKa, utilizator
Nu sunt omise stagiile asimilate.
Sunt trecute in anexa deciziei si deci automat au intrat si in calculul pensiei.

Bibi29-spune:..punctaj mediu anual am 1.27565
Punctajul mediu anual in plata pe cupon trebuie sa fie de 1,77046.
Cereti casei locale sa va aplice prevederile Deciziei 702//2019 a CCR.
Adica indicele de corectie de 1,41 odata cu data trecerii la limita de varsta.
Stimate @Bibi29 , nu mai demult de octombrie anul curent spuneati ca ati trecut la pensia de limita de varsta in 2011 . Acum , spuneti ca in 2021 . Oricat am dori sa va ajutam cu informatii corecte , daca pornim de la date gresite , rezultatul nu poate fi decat eronat . Prin urmare , nu va ajuta la NIMIC , dimpotriva ...