avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se vor indexa pensiile militare în 2024 cu rata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se vor indexa pensiile militare în 2024 cu rata inflației asa ...

Se vor indexa pensiile militare în 2024 cu rata inflației asa cum spune legea 223/2015? Întreb pentru ca se se pregătește oug în care pensiile speciale sa nu fie indexate cu rata inflației. La pensii speciale suntem încadrați și militarii mai nou. Cum pot sa îmi câștig dreptul la indexare conform legii dacă aceasta nu se aplica? O pensie de 3600 lei nu știu cât de speciala poate fi.
Cel mai recent răspuns: puiu majed , utilizator 11:30, 12 Decembrie 2023
Dvs vb de un act normativ care inca nu a fost adoptat ..dupa adoptarea lui , vom putea discuta concret .. insa, potrivit Legii 223/2105 , exista indexare ... ati mai primit raspuns aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...
sa clarificam...in proiectul de ordonanta scrie exact ca pensiile magistratilor(cele stabilite pe lg 303) nu se indexeaza in 2024!atat!daca de pensiile stabilite in baza lg 223 nu scrie nimic inseamna ca se aplica art 59(adica se aplica indexarea)!sa fim corecti!
daca la 1 ianuarie 2024 se indexeaza si pensiile militarilor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii militare stefan_a. stefan_a. Buna ziua Sunt pensionar militar din anul 2018. Inca de la prima pensie incasata am considerat ca am fost nedreptatit prin aplicarea incorecta a legislatiei ... (vezi toată discuția)
Începând cu anul 2021, cuantumul pensiilor militare de stat ... cotimanis cotimanis Începând cu anul 2021, cuantumul pensiilor militare de stat se indexează anual cu 100% din rata inflaţiei, la care se adaugă 45% din creşterea reală a ... (vezi toată discuția)
Cum se indexează pensiile conform oug 59/2017 khalima khalima În Art. VII din OUG 59/2017 punctul 2 se prevede: Articolul 59 (din Legea 223/2015) se modifică şi va avea următorul cuprins: „Art. 59. — Cuantumul ... (vezi toată discuția)