Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se vor indexa pensiile militare în 2024 cu rata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se vor indexa pensiile militare în 2024 cu rata inflației asa ...

Se vor indexa pensiile militare în 2024 cu rata inflației asa cum spune legea 223/2015? Întreb pentru ca se se pregătește oug în care pensiile speciale sa nu fie indexate cu rata inflației. La pensii speciale suntem încadrați și militarii mai nou. Cum pot sa îmi câștig dreptul la indexare conform legii dacă aceasta nu se aplica? O pensie de 3600 lei nu știu cât de speciala poate fi.
Dvs vb de un act normativ care inca nu a fost adoptat ..dupa adoptarea lui , vom putea discuta concret .. insa, potrivit Legii 223/2105 , exista indexare ... ati mai primit raspuns aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...
sa clarificam...in proiectul de ordonanta scrie exact ca pensiile magistratilor(cele stabilite pe lg 303) nu se indexeaza in 2024!atat!daca de pensiile stabilite in baza lg 223 nu scrie nimic inseamna ca se aplica art 59(adica se aplica indexarea)!sa fim corecti!
daca la 1 ianuarie 2024 se indexeaza si pensiile militarilor