Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Referitor la Legea 154/2021, conform careia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Referitor la Legea 154/2021, conform careia mostenitorii ...

Buna ziua! Referitor la Legea 154/2021, conform careia mostenitorii persoanelor refugiate vor beneficia de unele drepturi, si care s-au amanat la plata intial incepand cu 01.01.2023, apoi incepand cu 01.01.2024 fara a se mai plati retroactiv, va rog sa-mi spuneti nu se pot deschide procese in vederea recuperarii drepturile date prin legi?
Puteit pormova o actiune in instanta ..dar nu va putem spune ce sanse aveti ..in lege se mentioneaza ca , se acordă și se plătesc începând cu data de 1 ianuarie 2024,.. Nu ca se suspenda plata .
Înainte au scris ca se vor plăti începând cu 01.91.2023, probabil acuma vor scrie ca se vor plăti începând cu 01 91.2025. Ei sunt acoperiți în situația aceasta? Adică e legal sa tot modifice data de la care vor începe plățile?

Cornel Vasile a scris:

Puteit pormova o actiune in instanta ..dar nu va putem spune ce sanse aveti ..in lege se mentioneaza ca , se acordă și se plătesc începând cu data de 1 ianuarie 2024,.. Nu ca se suspenda plata .

Este dreptul legiuitorului sa decida cand se va face plata ...