avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Referitor la Legea 154/2021, conform careia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Referitor la Legea 154/2021, conform careia mostenitorii ...

Buna ziua! Referitor la Legea 154/2021, conform careia mostenitorii persoanelor refugiate vor beneficia de unele drepturi, si care s-au amanat la plata intial incepand cu 01.01.2023, apoi incepand cu 01.01.2024 fara a se mai plati retroactiv, va rog sa-mi spuneti nu se pot deschide procese in vederea recuperarii drepturile date prin legi?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:51, 14 Decembrie 2023
Puteit pormova o actiune in instanta ..dar nu va putem spune ce sanse aveti ..in lege se mentioneaza ca , se acordă și se plătesc începând cu data de 1 ianuarie 2024,.. Nu ca se suspenda plata .
Înainte au scris ca se vor plăti începând cu 01.91.2023, probabil acuma vor scrie ca se vor plăti începând cu 01 91.2025. Ei sunt acoperiți în situația aceasta? Adică e legal sa tot modifice data de la care vor începe plățile?

Cornel Vasile a scris:

Puteit pormova o actiune in instanta ..dar nu va putem spune ce sanse aveti ..in lege se mentioneaza ca , se acordă și se plătesc începând cu data de 1 ianuarie 2024,.. Nu ca se suspenda plata .

Este dreptul legiuitorului sa decida cand se va face plata ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea mamelor eroine 1 ianuarie 2023 niflor niflor Buna seara, Am citit ;In legatura cu Legea mamelor eroine OUG nr. 8 din 2021 care a fost amanata. Respectiv; (1) Femeile care au realizat stagiul minim de ... (vezi toată discuția)
Mostenitor drepturi refugiati din ardeal! Mmiihh Mmiihh Sunt din Bucuresti. Tatal meu, cand era in viata, la pensie, a fost refugiat din Ardeal si beneficiar a prevederilor legii 189/2000. Decizia de la casa de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am obtinut hotararea prin care mi se acorda drepturile ... flavianda flavianda Buna ziua. Am obtinut Hotararea prin care mi se acorda drepturile de beneficiar al Legii nr. 154 / 2021, ca si copil al unui refugiat pe motive etnice din ... (vezi toată discuția)