Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune intrebare simpla
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune intrebare simpla

Situatia este urmatoarea: Mama mea a murit inaintea bunicii, in total au fost 4 frati, noi suntem 2 mostenitori dupa mama. Intrebarea mea este mostinrea din partea bunicii se va imparti in patru parti egale sau in 5 ?
- toti ceilalti frati ai mamei traiesc
- nu exista testament sau altceva
Multumesc,
asa e! 1/4 pentru sotul supravietuitor si 3/4 pentru descendenti. Am scris gresit, gandindu-ma la ce aveau de impartit fratii mamei celui care intreba.
Scuze! :">
Multumesc pt raspunsuri, intre timp m-am documentat si eu si aveti perfecta dreptate. Bunicul a murit de 20 de ani si nu s-a facut nici o succesiune, asa ca vor fi doua succesiuni, insa am inteles ca la succesiunea dupa bunicul meu noi nu trebuie sa fim prezenti.

Bogdan
mama mea are o mostenire de la parintii ei,un teren,in cf e pe numele lui bunicu si doi frati(decedati).Terenul l-au folosit parintii mei de peste 50 ani,la primarie in pozitie era pe numele lui tata(decedat de trei ani)>poate mama sa intabuleze pe ea prin uzucapiune ,fara sa mai deschida succesiune.Mentionez ca nu are nici un act prin care sa rezulte ca i l-a lasat ei mostenire.