Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrez in IT si doresc sa incep o colaborare pe un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrez in IT si doresc sa incep o colaborare pe un contract pe ...

Lucrez in IT si doresc sa incep o colaborare pe un contract pe Drepturi de Autor. Colaborarea o sa fie part-time (20 de ore pe sapt/ mentionez ca momentan sunt angajat si full time). Sunt curios ce ar presupune asta ca si documente, taxe ANAF. Sunt persoana fizica si nu am firma, iar contractul este cu o firma care are sediul in Romania.
Multumesc anticipat.
Part-time nu exista in contractul de cesiune pe drepturi de autor ...Acest contract este suspsu Legii nr.8/1996 ... daca e contract de colaborare , la fel nu exista stipulatie de durata timp de munca , altfdel intrati in recalificarea ANAF-ului.

Taxele sunt aceleasi.
Multumesc frumos pentru raspuns. Ok deci din ce inteleg nu exista conceptul de part-time(sau orice numar de ore trecute in contract). Si se plateste 10% din suma totala stipulata in contract? Sau exista o formula prin care se face calcularea taxelor? Iar daca deja sunt angajat full time si platesc taxe (CAS/pensie etc.) - pt. acest contract pe DA o sa platesc doar impozitul de 10% sau exista o alta formula de calcul?
In ceea ce priveste impozitul pentru drepturi de autor si contributiile sociale, salariatii si pensionarii care obtin si venituri din drepturi de autor datoreaza numai impozitul de 10%.
Ce acte si ce declaratie trebuie sa depun la ANAF?