Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Are dreptul administratorul sa detina copie a actului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Are dreptul administratorul sa detina copie a actului de identitate al unui chirias?

as vrea si eu sa stiu in baza carui act normativ are dreptul administratorul sa detina copie a actului de identitate al unui chirias
Manuela Rășină, administrator
Nu are nici o baza legala.
Pentru numarul de persoane la intretinere da-ti o declaratie pe proprie raspundere, si sa fie sanatos.

Allyne3 a scris:

as vrea si eu sa stiu in baza carui act normativ are dreptul administratorul sa detina copie a actului de identitate al unui chirias

E plin peste tot de din astia care inchiriaza apartamente si declara intentionat un numar mai mic de persoane la intretinere .Ar trebui sa existe o carte de imobil si acolo sa fie trecuti toti locatarii, proprietari sau chiriasi .Cunosc o asociatie unde Cexul face verificari in apartamente din cauza diferentelor de consum declarate de locatari si ce scrie pe facturi .Si asa au descoperit o gramada de blatisti .Intr-un apartament de 2 camere stateau 8 dar numai 2 erau trecuti pe lista de plata. Daca se intampla ceva si chiriasii produc daune atat in locuinta pe care o ocupa dar si celor din jur sau zgomote ,inundatii ,petreceri ,daca fac facturi uriase ,cum ii prinzi daca sterg putina si pleaca? Asa daca este o copie de buletin la administratie ,mai ai de unde sa-i iei .Treaba asta se cheama prudenta .
1. Ce treaba are detinerea la asociatie a unei COPII a actului de identitate cu numarul real de persoane declarat ? Raspuns- nici o treaba. Daca va da proprietarul /chiriasul doua copii de buletine, gata, acolo real vor sta doua persoane?)))
2. Pentru " facturile uriase" sau daune , sau galagie pe scara, iarasi, e treaba strict a proprietarului, sau a politiei, si nicidecum a asociatiei.

3. Pt stabilirea / identificarea celor care locuiesc in apartament, este iarasi treaba politiei, nu a asociatiei sa cex-lui ))). Ca daca imi bate la usa cineva de la asociatie, sa verifice numarul de persoane, il trimit la plimbare... Daca asociatia are dubii, sa ceara de la proprietar o declaratie pe proprie raspundere, apoi sa solicite politiei locale niste controale inopinante... In caz daca ceva e putred, raspunde proprietarul, in baza declaratiei date.
4. Prudenta trebuie sa "hie" la proprietar, si nu la asociatie ))))). Si prudenta se chiama contract de chirie, legal intocmit si inregistrat, si nu - copie dupa buletin..)))

De acord, nu ???)))))
Manuela Rășină, administrator
Nu, nu de acord ;) Se cheama --nu ,,chiama,, --prudenta orice act precum copii buletin, copii contract legal de inchiriere desi stim ca majoritatea chiriasilor nu au asa ceva ,carte de imobil samd. Mai cititi legea 196 unde scrie ca asociatia are anumite drepturi cu privire la probleme cauzate de locatari indiferent daca is proprietari sau chiriasi doar ca nu poate da sanctiuni. Si tot asociatia are dreptul sa verifice numarul de locatari mai ales atunci cand sunt suspiciuni ca unii nu declara numarul corect de persoane sau consumul corect de apa si sunt diferente intre consumurile declarate si cele de pe factura asa ca mai informati-va. Sunt convins ca trimiteti lumea la plimbare mai tot timpul ,ca faceti legea in asociatie ca doar nu va cheama Anatolie degeaba ;) Sunteti obisnuit sa faceti ordine cum vreti si sa stea toti in pozitie de drepti. La Romanica nu prea merge chiar asa cu una cu doua, ca mai sunt si din aia cu sange in instalatie care trimita si ei la plimbare pe unii de genu' lu' matale.
Asa ca sa ,,hie,, cum scrie la lege si nu cum le zici matale ;)
De acord, nu???? ;)
Sa va dau ceva de citit inainte de sarbatori asa ca sa nu va mai plictisiti la 3 jumate dimineata pe forum ;)

Manuela Rășină
Administrator 20:12, 2 Octombrie 2023
Au dreptul să știe cine stă la dvs. în imobil atât președintele asociației, cât și polițistul.
Din Normele metodologice de aplicare unitară a dispoziţiilor OUG 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români:

Organizarea şi actualizarea evidenţei locatarilor prin cartea de imobil
Art. 90. -
Ministerul Afacerilor Interne, prin structurile Poliţiei Române, organizează, îndrumă şi controlează activitatea de ţinere a evidenţei locatarilor prin cartea de imobil.

Art. 92. -
Şefii unităţilor de poliţie pe a căror rază teritorială este situat imobilul răspund de organizarea, funcţionarea, ţinerea în actualitate şi controlul evidenţei locatarilor prin cartea de imobil.

Art. 93. -
Responsabilii cărţii de imobil, desemnaţi în condiţiile legii, au următoarele atribuţii:

a) să înscrie în cartea de imobil, în termen de 15 zile de la sosire, datele persoanelor care locuiesc în imobil, pe baza unui act de identitate valabil;
(...)

Art. 94. -
Înscrierea persoanelor în cartea de imobil se face în baza actului de identitate, iar pentru copiii sub 14 ani, în baza certificatului de naştere. Pentru înscrierea persoanelor în cartea de imobil nu pot fi solicitate fotocopii ale actelor de identitate, certificatelor de stare civilă sau titlurilor de proprietate. Acestea pot fi verificate vizual pentru conformitate.

Art. 95. -
Instruirea responsabililor cărţii de imobil se face de către poliţistul de ordine publică anume desemnat de şeful structurii Poliţiei Române pe a cărei rază teritorială este situat imobilul.

În ceea ce privește contractul de închiriere, nu sunteți obligat să îl prezentați polițistului, însă aveți altă obligație:

În cazul celor ce stau în chirie, cei ce-i găzduiesc au acum obligația de a se prezenta împreună cu acestea la serviciul de evidență a persoanelor de la locul unde este situat imobilul, pentru a-și da consimțământului de primire a acestora în spațiu.

www.avocatnet.ro/articol_646...

Dacă nu o respectați, riscați o amendă între 75 și 150 de lei.
Vali P., utilizator
"Multe flori sunt, dar putine, rod in lume or sa poarte"...
Este exact despre matale,ca ai scris mult si prost. Ai incercat sa arunci cu multe articole si legi, doar de vei zapaci si incerca sa denaturezi ce am scris eu.

Doar ca nu iti merge, instalatia mea e mai zdravana, cu mai mult sange si cu mai multa experienta.

Iar in asociatia de unde fac eu parte, legea chiar se respecta, nu se face, nu se creeaza arhiva de stat din copii ale documentelor, nu se fac abuzuri cu calculul diverselor plati si nu se fura.

E un articol nr. 94, in legile aruncate de matale claie-gramada, care l-ai CITAT chiar matale, dar pe care nici macar nu l-ai CITIT - unde negru pe alb scrie "ca NU pot fi solicitate copii ale buletinului, .....iar verificarea datelor .......se face VIZUAL, pentru conformitate."

Asta inseamna ca ii arat adminului ))) buletinul si contractul de chirie/proprietate, pe care domnul admin le parcurge vizual, isi trece datele in cartea imobilului si gata. FARA copii ale actelor lasate la el !

Intelesu-mai?

Acum citeste ce a intrebat titularul topicului.... apoi raspunsurile mele si ale matale.

Eu am raspuns ca nu, matale ai raspuns ca da,

Nu mai stau sa iau la puricat fiecare cuvant scris de matale, sau articol care l-ai mentionat... ca te fac praf. Iar acele controale ale asociatiei, de care tot vorbesti, se fac cu anuntare prealabila. Ca daca vii pe nepus in masa, te trimit din nou la plimbare.

Oricum stii doar sa citesti, nu si sa intelegi. Drept dovada e ca indici art.94, dar nu intelegi ce scrie in el si continui sa afirmi ca administratorul are dreptul sa ceara copii ale buletinului de identitate, cand legea spune NU !

Ai mai aruncat si cu ceva de la evidenta persoanelor, care nu are nici o relevanta cu cele scrise de mine sau cu intrebarea topicului...

Daca va mai pomenesc despre GDPR si cum se pastreaza datele personale, iar acea copie a buletinului are niste date personale - va bag in ceata definitiv.

De cel putin trei ani NU se mai solicita copii ale actelor de identitate, iar acele institutii care inca le solicita au un sistem GDPR in spate. Or, asociatia de proprietari NU are asa ceva.

Acum ceva ani, ca sa ti se intoarca banii numerar, pentru un produs returnat, iti cerea copie dupa buletin. Odata cu GDPR, nu se mai solicita, comunici doar numele si atat. E pentru exemplu, sa i telegeti mai usor...

Vezi ca in comert se mai gasesc diverse carti , scrise de cei care inteleg legile, -asa cum sunt ele, bune, proaste- cu note si explicatii privind interpretarea legilor, mai cititi si de acolo, daca chiar intradevar vreti sa raspundeti pe un forum juridic.

Ei, acum inca o data, e sa "hie" cum zice legea, si nu cum vrea mintea matale !

Dar, oricum, greu e cu boii la deal, mai ales cand se cred destepti........

Spor la lecturat.

P.s. iertate sa imi fie eventualele greseli de tipar...si nu am vrut sa va supar, doar nu suport oamenii care vor sa dea impresia ca cunosc ceva...

P.s. p.s.- corect e sa folositi pe viitor "Romania" si nu "Romanica". Putin respect pentru tara unde traiti, "asa cum este ea, dar e tara mea" , cum ar spune niste versuri.

Spor din nou la lecturat ))))

Vali P. a scris:

Nu, nu de acord ;) Se cheama --nu ,,chiama,, --prudenta orice act precum copii buletin, copii contract legal de inchiriere desi stim ca majoritatea chiriasilor nu au asa ceva ,carte de imobil samd. Mai cititi legea 196 unde scrie ca asociatia are anumite drepturi cu privire la probleme cauzate de locatari indiferent daca is proprietari sau chiriasi doar ca nu poate da sanctiuni. Si tot asociatia are dreptul sa verifice numarul de locatari mai ales atunci cand sunt suspiciuni ca unii nu declara numarul corect de persoane sau consumul corect de apa si sunt diferente intre consumurile declarate si cele de pe factura asa ca mai informati-va. Sunt convins ca trimiteti lumea la plimbare mai tot timpul ,ca faceti legea in asociatie ca doar nu va cheama Anatolie degeaba ;) Sunteti obisnuit sa faceti ordine cum vreti si sa stea toti in pozitie de drepti. La Romanica nu prea merge chiar asa cu una cu doua, ca mai sunt si din aia cu sange in instalatie care trimita si ei la plimbare pe unii de genu' lu' matale.
Asa ca sa ,,hie,, cum scrie la lege si nu cum le zici matale ;)
De acord, nu???? ;)
Sa va dau ceva de citit inainte de sarbatori asa ca sa nu va mai plictisiti la 3 jumate dimineata pe forum ;)

Manuela Rășină
Administrator 20:12, 2 Octombrie 2023
Au dreptul să știe cine stă la dvs. în imobil atât președintele asociației, cât și polițistul.
Din Normele metodologice de aplicare unitară a dispoziţiilor OUG 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români:

Organizarea şi actualizarea evidenţei locatarilor prin cartea de imobil
Art. 90. -
Ministerul Afacerilor Interne, prin structurile Poliţiei Române, organizează, îndrumă şi controlează activitatea de ţinere a evidenţei locatarilor prin cartea de imobil.

Art. 92. -
Şefii unităţilor de poliţie pe a căror rază teritorială este situat imobilul răspund de organizarea, funcţionarea, ţinerea în actualitate şi controlul evidenţei locatarilor prin cartea de imobil.

Art. 93. -
Responsabilii cărţii de imobil, desemnaţi în condiţiile legii, au următoarele atribuţii:

a) să înscrie în cartea de imobil, în termen de 15 zile de la sosire, datele persoanelor care locuiesc în imobil, pe baza unui act de identitate valabil;
(...)

Art. 94. -
Înscrierea persoanelor în cartea de imobil se face în baza actului de identitate, iar pentru copiii sub 14 ani, în baza certificatului de naştere. Pentru înscrierea persoanelor în cartea de imobil nu pot fi solicitate fotocopii ale actelor de identitate, certificatelor de stare civilă sau titlurilor de proprietate. Acestea pot fi verificate vizual pentru conformitate.

Art. 95. -
Instruirea responsabililor cărţii de imobil se face de către poliţistul de ordine publică anume desemnat de şeful structurii Poliţiei Române pe a cărei rază teritorială este situat imobilul.

În ceea ce privește contractul de închiriere, nu sunteți obligat să îl prezentați polițistului, însă aveți altă obligație:

În cazul celor ce stau în chirie, cei ce-i găzduiesc au acum obligația de a se prezenta împreună cu acestea la serviciul de evidență a persoanelor de la locul unde este situat imobilul, pentru a-și da consimțământului de primire a acestora în spațiu.

www.avocatnet.ro/articol_646...

Dacă nu o respectați, riscați o amendă între 75 și 150 de lei.

Grosu Anatolie, utilizator