Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare

Bună am nevoie de ajutor
În luna noiembrie a acestui an ,am fost condamnat la o pedeapsă de 3 ani și 7 luni de închisoare în regim de detenție.

La scurt timp după am.fost recurs și am văzut ca s-a dat un nou termen de judecata în Aprilie 2024 .

Ideea este că eu sunt plecat în străinătate.

Și doresc sa știu dacă ma întorc acasă voi fi imediat arestat sau voi fi lăsat liber pana în Aprile 2024 ?
Dacă ați formulat recurs în casație, înseamnă că hotărârea de condamnare este definitivă și executorie. De regulă, recursul nu suspendă executarea, deci veți fi arestat.

Cu toate acestea, formularea recursului poate determina suspendarea executării hotărârii.

Astfel, potrivit art. 441 alin. (1) CPP: Instanţa care admite în principiu cererea de recurs în casaţie sau completul care judecă recursul în casaţie poate suspenda motivat, în tot sau în parte, executarea hotărârii, putând impune respectarea de către condamnat a unora dintre obligaţiile prevăzute la art. 215 alin. (1) şi (2).
mitiorlex, utilizator
Încă condamnarea nu este definitiva, nu am primit nimic la adresa din domiciliu
Asta înseamnă că,tot voi fi arestat când ajung în România?

mitiorlex a scris:

Dacă ați formulat recurs în casație, înseamnă că hotărârea de condamnare este definitivă și executorie. De regulă, recursul nu suspendă executarea, deci veți fi arestat.

Cu toate acestea, formularea recursului poate determina suspendarea executării hotărârii.

Astfel, potrivit art. 441 alin. (1) CPP: Instanţa care admite în principiu cererea de recurs în casaţie sau completul care judecă recursul în casaţie poate suspenda motivat, în tot sau în parte, executarea hotărârii, putând impune respectarea de către condamnat a unora dintre obligaţiile prevăzute la art. 215 alin. (1) şi (2).

Este esențial să știți ce cale de atac ați formulat împotriva hotărârii de condamnare. Dvs. menționați recursul. Recursul (în casație) se formulează împotriva unei hotărâri pronunțate în apel, deci după formularea, soluționarea și comunicarea deciziei date în apel (de către Curtea de apel sau Înalta Curte, după caz).

Hotărârea dată în apel este definitivă. Hotărârea definitivă este executorie. Astfel, poate fi atacată cu recurs în casație numai o hotărâre definitivă și executorie, ceea ce înseamnă că, în cazul de față, puteți fi arestat, întrucât recursul nu suspendă executarea, de regulă.

În schimb, dacă ați exercitat apelul, acesta suspendă executarea.