Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Actionare legala pentru denuntarea calomnioasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Actionare legala pentru denuntarea calomnioasa

Care sunt “caile de atac” pentru a putea actiona legal împotriva unei persoane care pe motive inexistente si minciuni mi-a creat un dosar penal, care in urma investigării faptelor s-a clasat? Tin sa mentionez ca pe langa trauma psihica(atestata cu adeverinta de la psihiatru+psiholog) mi-a distrus sanse la un job si o forma de învățământ superior, din cauza cercetării penale.
Nu vreau sa las totul doar asa, pentru că timp de aproape un an de zile am trait cu urmarile acestui fapt, pe langa ca eram urmarita pe internet si in viata reala de persoanele “vatamate” in dosar.
Persoana in cauza(parintele minorului asupra caruia “s a savarsit fapta de amenintare” a si spus de fata cu inca 2-3 persoane, ca imi face plangere, sa ma vada la politie, pe la puscarie, de astea.
La cateva luni, deja spunea ca o face pentru bani, in sensul ca isi retragea plangerea daca era sa ii dau bani, sau sa ceara daune morale in instanta.
Toata cercetarea a fost pusa sub semnul intrebarii, pentru mine cel putin, de faptul ca comisarul de politie care s-a ocupat de cauza era in relatii de prietenie de ani buni cu persoana, avand in vedere faptul ca au fost colegi in liceu si au pastrat legatura;
S-ar califica acestea la denuntare calomnioasa, si daca da, cum pot actiona legal?
m4rv, utilizator
Daca el a fost de buna credinta (de ex. l-a mintit fiica-sa sau v-a confundat cu altcineva) nu e inducerea in eroare a justitiei.