Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua , sunt nascut in iulie 1964 , pensionat grad ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua , sunt nascut in iulie 1964 , pensionat grad 3 invaliditate ...

buna ziua , sunt nascut in iulie 1964 , pensionat grad 3 invaliditate 2015 cu o vechime de 31 ani si 4 luni , din 2016 lucrez 4 ore conform legiii in vigoare cu contract si plata cass = taxe, 7 ani , anul acesta inplinesc 60 ani ma pot pensiona anticipat la implinirea varstei de 60 ani ? mi se vor adauga si cei7 ani de cotizatie munciti in grad de invaliditate ? sau vor ramane doar cei 31 ani si 4 luni, va multumesc
Pe legea 263/2010
Art.82
(1) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
Notă
Decizie de admitere: HP nr. 25/2023, publicată în Monitorul Oficial nr. 461 din 26 mai 2023:

În interpretarea și aplicarea prevederilor art. 82 alin. (1), prin raportare la cele ale art. 79 alin. (1) lit. c) și art. 65 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, nu este exclusă existența unui drept de opțiune între pensia de invaliditate și pensia anticipată parțială la data îndeplinirii condițiilor prevăzute de lege pentru această din urmă categorie de pensie.