avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la achizitia celui de al doilea apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la achizitia celui de al doilea apartament

Buna ziua, As avea o intrebare referitor la achizitia celui de al 2 lea apartament. Daca am achizitionat un apartament cu cota 5%, antecontractul a fost facut in 2021 si predarea in 2023, pentru achizitionarea unui nou apartament trebuie sa platesc tva 9% sau 19%?
Ultima modificare: Vineri, 12 Ianuarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 19:35, 12 Ianuarie 2024
9% daca e sub 600.000 si suprafata max 120mp

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la achiziționarea imobil? vconceptv vconceptv Buna ziua.In anul 2023 am achiziționat împreună cu soția un apartament nou cu TVA redus 5%. Am dori în anul 2024 să achiziționăm o alta locuință ... (vezi toată discuția)
Cota de tva la vanzare apartament ionutlascu1993 ionutlascu1993 Salutare, Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns legat de cota de TVA. In anul 2022 am semnat un antecontract de vanzare-cumparare in care era mentionata ... (vezi toată discuția)
Referitor la legea 296/2023 privind tva la locuinte MM Brasov MM Brasov Referitor la Legea 296/2023 privind TVA la locuinte..Am urmatoarea situatie: Detin un apartament vechi (1992) cumparat de la stat, si unul mostenire de ... (vezi toată discuția)