Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la achizitia celui de al doilea apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la achizitia celui de al doilea apartament

Buna ziua, As avea o intrebare referitor la achizitia celui de al 2 lea apartament. Daca am achizitionat un apartament cu cota 5%, antecontractul a fost facut in 2021 si predarea in 2023, pentru achizitionarea unui nou apartament trebuie sa platesc tva 9% sau 19%?
george-neagu, moderator
9% daca e sub 600.000 si suprafata max 120mp