Forum Discuţii juridice Traduceri Bună seara. Primesc pe mail mesaj ca am de plătit ...
Discuție deschisă în Traduceri

Bună seara. Primesc pe mail mesaj ca am de plătit ...

Mail suspect
Bună seara. Primesc pe mail mesaj ca am de plătit suma de 450€
Mesajul îl primesc luna de luna,iar suma creste. Mesajul este în limba franceza.
Scrie ceva de un contract de telefon,ceva de genul.
Ce ar putea fi?
Cristiana77, utilizator
Variantele pot sa fie doua.O teapa,un mesaj întrat în spam trimis de un congolez întreprinzător sau daca ați locuit în Franța,ați beneficiat de abonamentul respectiv nu ar trebui sa va mirați.Exista și o a treia posibila varianta sa fi folosit cineva datele dvs un act de identitate pierdut,furat etc.Verificati pe net dacă exista compania respectiva ce activitate are etcetc.
Nu am locuit în Franța și nici nu am pierdut vreun act.Locuiesc în România de când m am născut.
Mulțumesc pentru răspuns.
SAS HUISSIERS REUNIS-SANT PREST
Era asa de simplu sa căutați 5 min pe google,nici nu trebuia sa cunoașteți franceza.E un birou de executori judecătorești care fie a existat dar e închis si al carui nume e folosit de escroci fie exista doar pe hârtie, cert este ca e o teapa exista zeci de recenzii negative despre tentativele de frauda.
Vă mulțumesc pentru răspuns!