Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Impozitare pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Impozitare pensie militara

Buna ziua. Sunt pensionar militar, supus impozitarii in trepte pe pensie necontributiva. Am primit pensia in ianuarie cu un impozit mai mare decat ma asteptam. Consider ca baza de impozitare este pensia din care se scade 2000 lei. Casa de pensii a MApN sustine ca baza de impozitare este intraga pensie, deducerea de 2000 lei aplicandu-se in cadrul primei trepte de impozitare, de 10%. La o pensie bruta de 8140 lei, cat considerati ca este impozitul corect ? Multumesc !
george-neagu, moderator
Legea 282/2023
Art. 101. (1) Orice plătitor de venituri din pensii are obligaţia de a
calcula lunar impozitul, potrivit prevederilor prezentului articol, la data
efectuării plăţii pensiei, de a-l reţine şi de a-l plăti la bugetul de stat
până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se face
plata pensiei. Impozitul reţinut este impozit final. (prevederi vechi de la
alin. 3 şi 4)
(2) Impozitul lunar se determină de fiecare plătitor de venit din pensii,
astfel:
a) pentru venitul lunar din pensii determinat ca urmare a aplicării
principiului contributivităţii, indiferent de nivelul acestuia, din care se
deduce plafonul de venit neimpozabil lunar de 2.000 de lei, se aplică o
cotă de impunere de 10%;
b) pentru venitul lunar din pensii care are atât componentă contributivă,
cât şi componentă necontributivă, din care se deduce plafonul de venit
neimpozabil lunar de 2.000 de lei, pentru partea contributivă se aplică
dispoziţiile lit. a), respectiv o cotă de impunere de 10%, iar pentru
partea necontributivă se aplică progresiv următoarele cote de impunere:
(i) 10%, pentru partea mai mică decât nivelul câştigului salarial mediu
net sau egală cu acesta;
(ii) 15%, pentru partea cuprinsă între nivelul câştigului salarial mediu net
şi nivelul câştigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea
bugetului asigurărilor sociale de stat sau egală cu acesta;
(iii) 20%, pentru partea ce depăşeşte nivelul câştigului salarial mediu
brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat;
c) pentru venitul lunar din pensii care are doar componentă
necontributivă, din care se deduce plafonul de venit neimpozabil lunar
de 2.000 de lei, se aplică progresiv următoarele cote de impunere:
(i) 10%, pentru partea mai mică decât nivelul câştigului salarial mediu
net sau egală cu acesta;
(ii) 15%, pentru partea cuprinsă între nivelul câştigului salarial mediu net
şi nivelul câştigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea
bugetului asigurărilor sociale de stat sau egală cu acesta;
(iii) 20%, pentru partea ce depăşeşte nivelul câştigului salarial mediu
brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.
(3) Determinarea câştigului salarial mediu net prevăzut în prezentul
articol se stabileşte prin deducerea din câştigul salarial mediu brut
utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat a
contribuţiilor sociale obligatorii prevăzute la art. 2 alin. (2) lit. a) şi b) şi
a impozitului pe venit.

Multumesc. Prevederea legii o cunosteam si eu ! Modalitatea de aplicare pare a fi la bunul plac al casei de pensii militare ! "c) pentru venitul lunar din pensii care are doar componentă
necontributivă, din care se deduce plafonul de venit neimpozabil lunar
de 2.000 de lei, se aplică progresiv următoarele cote de impunere", etc: eu de aici inteleg ca intai se deduc cei 2000 lei, apoi se aplica transele de impozit .. calculat asa, la pensie de 8140 brut lei reiese impozit 700 lei in loc de 828 lei cat a oprit casa de pensii militare ...
achita, utilizator
Asa este, mai intai se deduc cei 2000 lei, apoi se aplica transele de impozit .