Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil conceput inainte de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil conceput inainte de divort

Buna ziua.

Am si eu nevoie de informatii intr-o situatie delicata.

Daca un copil este conceput cu putin timp inaintea sentintei de divort, insa tatal copilului nu este sotul (cei doi fiind despartiti in fapt de mai mult timp) exista vreo posibilitatea ca in certificatul de nastere al copilului sa fie trecuta doar mama, fara tata? (fara proces sau ce am inteles ca ar fi necesar)
Vali14, utilizator
Nu. Conform legislației în vigoare, copilul conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soțul mamei.
După naștere se va putea face tăgada paternității, numai în instanță, și eventual recunoșterea (dacă dorește) de către tatăl biologic.
Nu exista aceasta posibilitate. Daca data conceptiei copilului se situeaza in interiorul casatoriei, automat sotul mamei va fi trecut ca tata al copilului in certificat.

Pentru ca minorul sa aiba filiatia fata de tata corect stabilita, este necesara actiune de tagada a paternitatii in instanta si efectuarea unui test de paternitate, fie la INML. fie la laboratoare private (daca accepta instanta).
Nu se poate din păcate ce doriți dvs. Printre actele solicitate pentru intocmirea certificatului de nastere trebuie sa duceți și hotărârea de divorț iar astfel se poate observa ca minorul a fost conceput în perioada casatoriei.
Faceti certificatul de nastere cu datele soțului dvs la rubrica "tata" și deschideți proces în instanta pentru tagada de paternitate.
Contactați un avocat pentru a va explica procedura în detaliu și pentru a urgenta finalizarea procesului.
Multumesc pentru raspuns. Zi frumoasa.