Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inscriere PFA in registrul operatorilor intracomunitari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inscriere PFA in registrul operatorilor intracomunitari

Inscriere PFA in registrul operatorilor intracomunitari:

Sunt PFA neplatitor de TVA, impozitat in sistem real.
Doresc sa vand software (pret <500 E / licenta) si servicii de programare / webdesign catre firme platitoare si neplatitoare de TVA din EU?
(Daca valoarea totala este sub 10.000E?)

Intrebare: Trebuie sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor Intracomunitari? Si daca da, ce consturi ar insemna pentru firma?

Multumesc pentru ajutor:
Stefan
StefanZV, utilizator
Pentru prestari de servicii catre persoane impozabile din UE va trebui sa va luati de la ANAF cod de TVA intracomunitar,iar clienti dvs la fel, sa fie cu cod TVA, inscrisi in VIES. Costurile vor fi cele cu serviciul privind obtinerea codului de TVA de la ANAF, apoi pentru depunerea declaratiei 390 in fiecare luna in care emiteti facturi de servicii catre clienti din UE