avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Micro 2023 - Bilant nedepus in termen - Trece la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Micro 2023 - Bilant nedepus in termen - Trece la profit in 2024?

Societate microintreprindere in 2023, nu a depus situatiile financiare aferente anului 2022 la timp, pana la termenul de 31 Mai 2023.

Avand in vedere modificarile recente aduse codului fiscal, respectiv: "(2) In cazul in care, in cursul unui an fiscal, o microintreprindere nu mai indeplineste conditia prevazuta la art. 47 alin. (1) lit. g) si/sau nu a depus in termen situatiile financiare anuale pentru exercitiul financiar precedent anului fiscal respectiv, daca avea aceasta obligatie potrivit legii, microintreprinderea datoreaza impozit pe profit incepand cu trimestrul in care nu mai este indeplinita oricare dintre aceste conditii."

Societatea este obligata sa treaca la profit incepand cu anul 2024?

Sau aceste prevederi se aplica incepand cu anul 2024, respectiv cu depunerea la termen a situatiilor financiare aferente anului 2023?
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 02:05, 23 Ianuarie 2024
Aveti un termen de depunere pana la 31.03.2024 ( norme tranzitorii ) pt bilanturi restante nedepuse.

Termenul de 31.03.2024 se refera la acele bilanturi nedepuse ( restante - inclusiv 2022 ) asa ca sa depuneti ce aveti restant ca bilanturi pana la 31.03.2024 ca sa va mentineti regimul de micro.

Bilantul pe 2023 are termen normal 150 zile de la incheierea anului ( 30.05.2024).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O microintreprindere a cărei cifra de afaceri în 2023 a depășit ... nicoleta.catalina.apetri@gmail.com nicoleta.catalina.apetri@gmail.com O microintreprindere a cărei cifra de afaceri în 2023 a depășit echivalentul a 60000 de EUR poate solicita trecerea la impozitarea pe profit începând cu ... (vezi toată discuția)
Am deschis o firmă in noiembrie 2022 fără angajat. Constantinesis Constantinesis Buna ziua! Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat, neplătitoare TVA deci intra la categoria Micro doar 2 luni. Deoarece nu pot avea angajat ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o entitate care are un singur salariat cu norma ... BADEAANA BADEAANA Buna ziua, am o entitate care are un singur salariat cu norma intreaga,cu contract de munca suspendat pentru ingrijirea copilului pana in anul 2024.In acest ... (vezi toată discuția)