Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA si contract de munca in paralel - contributii ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA si contract de munca in paralel - contributii sanatate 2024

Buna ziua!

Daca am un PFA activ impreuna cu un contract de munca la o alta firma si deja platesc contributiile de sanatate prin acel contract, pentru PFA cum calculez retributia pentru sanatate? Am gasit un articol cum ca daca exista un contract de munca in paralel cu PFA, pentru PFA se plateste 10% din venit. Dar care venit? Brut sau net? De asemenea, trebuie sa trec in declaratia unica estimarea pentru sanatate in acest caz? Multumesc
Cod Fiscal Art 170
(5) Baza anuală de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate în cazul persoanelor care realizează venituri din cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. c)-h) o reprezintă:

a)nivelul a 6 salarii minime brute pe ţară, în vigoare la termenul de depunere a declaraţiei prevăzute la art. 120, în cazul veniturilor realizate cuprinse între 6 salarii minime brute pe ţară inclusiv şi 12 salarii minime brute pe ţară;

b)nivelul de 12 salarii minime brute pe ţară, în vigoare la termenul de depunere a declaraţiei prevăzute la art. 120, în cazul veniturilor realizate cuprinse între 12 salarii minime brute pe ţară inclusiv şi 24 de salarii minime brute pe ţară;

c)nivelul de 24 de salarii minime brute pe ţară, în vigoare la termenul de depunere a declaraţiei prevăzute la art. 120, în cazul veniturilor realizate cel puţin egale cu 24 de salarii minime brute pe ţară.
multumesc!
exista si exceptii