Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, locuiesc si muncesc in Franța , copii mei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, locuiesc si muncesc in Franța , copii mei sunt născuți ...

Buna ziua, locuiesc si muncesc in Franța , copii mei sunt născuți aici. Conform statului francez ei au primit o alocație de stat pana la 3 ani , după aceasta vârsta nu mai au nimic . Am depus dosar in Romania pt copilul cel mare care a primit câțiva ani alocație de la statul roman . Acum doi ani am depus dosar și pt cel mic după ce nu a mai primit alocație de la statul francez , nu mi-i s-a acordat deoarece statul francez a răspuns ca, realizez venituri acolo și am adresa in Franța . Din cât știam datorită faptului ca suntem cetățeni romani ( si cu adresa de Romania) copii noștri au dreptul la alocație de stat , dovada ca am si primit pt cel mare dar a fost blocată plata in Iunie 2023 si la cel mic a fost refuzata. Nu am fost înștiințată in scris nici la ora actuala de refuz , am aflat eu insistând sa inteleg ce se întâmpla de ce nu intra banii in contul copilului cel mic . Ce soluție exista , ce drepturi au copii mei ?? Mulțumesc
Sa promovati o actiune in instanta.