avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contribuție la pensie pentru venitul din închirieri?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contribuție la pensie pentru venitul din închirieri?

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați cu o problemă dacă se poate! Am auzit din diferite surse că după noul cod fiscal, pensionarii care au venituri din chirii au obligația de a plăti la stat și CAS (contribuția de asigurări sociale). Aș dori să aflu dacă este adevărat și dacă răspunsul este afirmativ, as vrea sa știu cu ce dată intra în vigoare.Menționez că este vorba despre soțul meu, care are o proprietate dată in chirie, este pensionat la limită de vârstă dar și lucrează la privat cu contract individual de muncă, unde plătește de asemenea CAS. Vă mulțumesc anticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Ianuarie 2024
Mirela Cristina, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mirela Cristina , utilizator 08:45, 23 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
CAS nu s-a platit si nici nu se va plati nici in 2024 la veniituri din chirii,

Doar CASS se va plati 10% ca in 2023 la plafoanele de salarii minime de 6/12/24 salarii , pe langa impozit .
Daca aveti chirias firma , impozitul va fi retinut de aceasta din chiria lunara si il va plati in locul sotului la ANAF .
Se va depune declaratia unica de sotul dvs doar daca aveti venituri peste plafon pentru CASS .
Vă mulțumesc frumos!

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

CAS nu s-a platit si nici nu se va plati nici in 2024 la veniituri din chirii,

Doar CASS se va plati 10% ca in 2023 la plafoanele de salarii minime de 6/12/24 salarii , pe langa impozit .
Daca aveti chirias firma , impozitul va fi retinut de aceasta din chiria lunara si il va plati in locul sotului la ANAF .
Se va depune declaratia unica de sotul dvs doar daca aveti venituri peste plafon pentru CASS .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass la venituri din chirii giurgiu lacramioara giurgiu lacramioara Buna ziua! Am pensie de boala in valoare de 1575 si am si venituri din chirii in valoare de 2100 lei pe luna.. Acum mi se impune sa platesc contributie la ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe chiria obținută în 2023. Andrei_B3001 Andrei_B3001 Impozitul pe chiria obținută în 2023. Cine declară și plătește impozitul pe chiria aferentă anului 2023? Chiriașul sau proprietarul? (vezi toată discuția)
Venituri din activitati independente și dividende gabriela_iurascu gabriela_iurascu Buna ziua! O persoana obtine venituri din activitati independente de pe un PFA, dar si dividende din profitul unui srl. Pentru aceste venituri datoreaza CAS ... (vezi toată discuția)