Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contribuție la pensie pentru venitul din închirieri?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contribuție la pensie pentru venitul din închirieri?

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați cu o problemă dacă se poate! Am auzit din diferite surse că după noul cod fiscal, pensionarii care au venituri din chirii au obligația de a plăti la stat și CAS (contribuția de asigurări sociale). Aș dori să aflu dacă este adevărat și dacă răspunsul este afirmativ, as vrea sa știu cu ce dată intra în vigoare.Menționez că este vorba despre soțul meu, care are o proprietate dată in chirie, este pensionat la limită de vârstă dar și lucrează la privat cu contract individual de muncă, unde plătește de asemenea CAS. Vă mulțumesc anticipat.
Mirela Cristina, utilizator
CAS nu s-a platit si nici nu se va plati nici in 2024 la veniituri din chirii,

Doar CASS se va plati 10% ca in 2023 la plafoanele de salarii minime de 6/12/24 salarii , pe langa impozit .
Daca aveti chirias firma , impozitul va fi retinut de aceasta din chiria lunara si il va plati in locul sotului la ANAF .
Se va depune declaratia unica de sotul dvs doar daca aveti venituri peste plafon pentru CASS .
Vă mulțumesc frumos!

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

CAS nu s-a platit si nici nu se va plati nici in 2024 la veniituri din chirii,

Doar CASS se va plati 10% ca in 2023 la plafoanele de salarii minime de 6/12/24 salarii , pe langa impozit .
Daca aveti chirias firma , impozitul va fi retinut de aceasta din chiria lunara si il va plati in locul sotului la ANAF .
Se va depune declaratia unica de sotul dvs doar daca aveti venituri peste plafon pentru CASS .