Forum Discuţii juridice Executare silită Am o prietenă divorțată de câțiva ani.A fost să ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am o prietenă divorțată de câțiva ani.A fost să plătească ...

Am o prietenă divorțată de câțiva ani.A fost să plătească impozitul pe casă(restant de vreo 2-3 ani) dar a aflat că trebuie plătite mai întâi amenzile fostului soț.E adevărat că locuiesc la aceeași adresă dar...ce vină are ea pentru amenzile neplătite ale fostului soț?A fost amenințată cu executarea silită.
Partajul e facut? Daca nu, la Primarie casa e la comun. Deci si amenzile si penalizarile.
Vorbiți cu el sa le achite.
În caz contrar le veți putea recupera prin proces.
Amenzile sunt însă personale ale soțului și nu ar trebui achitate de dvs. chiar dacă le puteți recupera prin proces.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu contează casa ca e comuna,, conteaza ca atunci când a luat amenzile, avea domiciliul la acea adresa. Va trebui sa platiti daca vreti sa platiti impozitul la un bun comun, daca casa e bunul dvs, cereti la evidenta populatiei anularea domiciliuliul sotului.
În ce priveste amenda, solicitati un răspuns în scris de negație și atacați în instanță.
E drept ca cf legii intai se plateste qmenda și apoi impozitul, dar nu amenzile altuia.
Dar contează pt reușită,daca casa e bun comun
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Nu e cea mai ortodoxa soluție dar puteti plăti numai impozitul pe Ghișeul.ro