avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Am o prietenă divorțată de câțiva ani.A fost să ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am o prietenă divorțată de câțiva ani.A fost să plătească ...

Am o prietenă divorțată de câțiva ani.A fost să plătească impozitul pe casă(restant de vreo 2-3 ani) dar a aflat că trebuie plătite mai întâi amenzile fostului soț.E adevărat că locuiesc la aceeași adresă dar...ce vină are ea pentru amenzile neplătite ale fostului soț?A fost amenințată cu executarea silită.
Cel mai recent răspuns: BogdanGri , utilizator 17:47, 29 Ianuarie 2024
Partajul e facut? Daca nu, la Primarie casa e la comun. Deci si amenzile si penalizarile.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vorbiți cu el sa le achite.
În caz contrar le veți putea recupera prin proces.
Amenzile sunt însă personale ale soțului și nu ar trebui achitate de dvs. chiar dacă le puteți recupera prin proces.

București 2023
Ultima modificare: Luni, 22 Ianuarie 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu contează casa ca e comuna,, conteaza ca atunci când a luat amenzile, avea domiciliul la acea adresa. Va trebui sa platiti daca vreti sa platiti impozitul la un bun comun, daca casa e bunul dvs, cereti la evidenta populatiei anularea domiciliuliul sotului.
În ce priveste amenda, solicitati un răspuns în scris de negație și atacați în instanță.
E drept ca cf legii intai se plateste qmenda și apoi impozitul, dar nu amenzile altuia.
Dar contează pt reușită,daca casa e bun comun
Mulțumesc pentru răspunsuri.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e cea mai ortodoxa soluție dar puteti plăti numai impozitul pe Ghișeul.ro

Alte discuții în legătură

Comostenitor la un apartament. Dinos Dinos Buna ziua, Sunt comostenitor la un apartament. Nu locuesc in Ro. dar am CNP Unde pot verifica (site sau link) ce impozite am de platit sau n-am platit ... (vezi toată discuția)
Impozit pe casă victornelea victornelea Bună ziua ! Am o problemă. Prietena mea s-a dus să plătească impozitul pe casă și cei de la taxe și impozite i-au spus că trebuie să plătească ... (vezi toată discuția)
Plata toate impozitele pe ghișeul.ro mirela.onciu mirela.onciu Buna ziua! A mai patit cineva ca mine, sa plateasca toate impozitele si taxele locale pe ghiseul.ro in contul sotului si sa se trezeasca anul acesta ca are rol ... (vezi toată discuția)