Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA in SPV
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA in SPV

Buna seara,
Daca PFA nu este persoana juridica de ce este nevoie de inregistrare in SPV ca persoana juridica? Ca sa mai platim pentru semnatura digitala?
Daca nu sunt platitor de TVA, la un venit brut de max 200.000 lei pe an ce sens are sa mai folosesc facturarea electronica?
Profilul este de servicii si consultanta in inginerie. Multumesc.
george-neagu, moderator
Daca deja sunteti inregistrat in SPV pe CUI nu pe CNP , atunci pt e-Factura nu mai trebuie la ANAF nimic.
Salut

Aceeasi problema am avut-o si eu. Eram inregistrat cu CNP pe SPV insa aveam si certificat digital pentru e-guvernare (depunere declaratii).

Am sunat la ANAF (asistenta contribulabili) si m-au sfatuit sa parcurg inca o data pasii pentru inregistrare pe CUI cu certificat. Am facut-o si a doua zi am primit acces.

Procesul merge repede.