avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietari greșiți in titlul e proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietari greșiți in titlul e proprietate

Buna ziua.
Pe titlul de proprietate al bunicii au fost trecuți și frații bunicului (bunicul a decedat înainte de 1990). După decesul bunicii tatăl meu a mers la notar pentru deschiderea succesiunii. Din cauză ca sunt atâția decedați trebuie foarte multe acte de la nepoții moștenitori ai celor doi frați (fiii lor sunt, de asemenea, decedați). Acestia ne-au dat copii după actele personale (CI, certificat de naștere, certificat de căsătorie), dar nu mai sunt dispuși sa ne dea toate actele solicitate de notar: anexa 24, certificate de căsătorie, certificate de deces ale soțiilor. Oare există posibilitatea de a corecta titlul de proprietate? Deja părinții mei sunt terminați psihic deoarece ei au construit casa, bazandu-se pe bunica. Ea spunea ca toate actele sunt în regula!
Cel mai recent răspuns: AlinaDaciana , utilizator 20:10, 29 Ianuarie 2024
Dacă frații bunicului au făcut cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate, în baza Legii 18/1991 și în calitate de moștenitori ai străbunicului, nu aveți ce corecta.
Titlul s-a emis pe numele solicitanților.
Nu se poate corecta in sensul eliminării a 3 titulari.
Dacă nepoții nu doresc sa colaboreze, adresați-vă instantei pentru partaj și dezbateti succesiunile pe cale judecătorească.
Ultima modificare: Luni, 29 Ianuarie 2024
raluk0207, utilizator
Mulțumesc!

raluk0207 a scris:

Dacă frații bunicului au făcut cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate, în baza Legii 18/1991 și în calitate de moștenitori ai străbunicului, nu aveți ce corecta.
Titlul s-a emis pe numele solicitanților.
Nu se poate corecta in sensul eliminării a 3 titulari.
Dacă nepoții nu doresc sa colaboreze, adresați-vă instantei pentru partaj și dezbateti succesiunile pe cale judecătorească.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire legea 18 magda popescu magda popescu Va rog, un sfat. Este vorba de un teren care a apartinut strabunicului meu (decedat in 1964). La succesiunea dupa strabunicul meu au ramas mostenitori ... (vezi toată discuția)
Deschidere succesiune fara documentele necesare acesteia myyre myyre Buna seara, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Bunicii mei au decedat inainte de 1989, bunicul in 1968 si bunica 1974. La vremea respectiva ... (vezi toată discuția)
Incurcatura - rog ajutor dienuta dienuta Va rog mult, un sfat pentru urmatoarea speta: -Bunicul meu, decedat in aprilie 1991 -Bunica vitrega, decedata in mai 1991- nu a avut alte rude in afara ... (vezi toată discuția)