Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietari greșiți in titlul e proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietari greșiți in titlul e proprietate

Buna ziua.
Pe titlul de proprietate al bunicii au fost trecuți și frații bunicului (bunicul a decedat înainte de 1990). După decesul bunicii tatăl meu a mers la notar pentru deschiderea succesiunii. Din cauză ca sunt atâția decedați trebuie foarte multe acte de la nepoții moștenitori ai celor doi frați (fiii lor sunt, de asemenea, decedați). Acestia ne-au dat copii după actele personale (CI, certificat de naștere, certificat de căsătorie), dar nu mai sunt dispuși sa ne dea toate actele solicitate de notar: anexa 24, certificate de căsătorie, certificate de deces ale soțiilor. Oare există posibilitatea de a corecta titlul de proprietate? Deja părinții mei sunt terminați psihic deoarece ei au construit casa, bazandu-se pe bunica. Ea spunea ca toate actele sunt în regula!
Dacă frații bunicului au făcut cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate, în baza Legii 18/1991 și în calitate de moștenitori ai străbunicului, nu aveți ce corecta.
Titlul s-a emis pe numele solicitanților.
Nu se poate corecta in sensul eliminării a 3 titulari.
Dacă nepoții nu doresc sa colaboreze, adresați-vă instantei pentru partaj și dezbateti succesiunile pe cale judecătorească.
raluk0207, utilizator
Mulțumesc!

raluk0207 a scris:

Dacă frații bunicului au făcut cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate, în baza Legii 18/1991 și în calitate de moștenitori ai străbunicului, nu aveți ce corecta.
Titlul s-a emis pe numele solicitanților.
Nu se poate corecta in sensul eliminării a 3 titulari.
Dacă nepoții nu doresc sa colaboreze, adresați-vă instantei pentru partaj și dezbateti succesiunile pe cale judecătorească.