avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am platit pentru un produs nou si mi-au trimis un ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am platit pentru un produs nou si mi-au trimis un produs defect, iar acum nu vor sa imi restituie banii!!!Am cumparat un cuptor electric de la Altex si l-am primit prin ...

Am cumparat un cupltoe electric de la Altex si l-am primit prin curier, acesta avea mari defectiuni geam spart, bara indoita si am cerut returul , ori inlocuirea ori trimiterea banilor inapoi, Acestia mi-au raspuns ca l-au trimis la service si ca trebuie sa platesc reparatia lui si apoi il vor trimite pe acelasi prin curier. Nu stiu cui sa ma adresez ,situatia asta este deja de 30 zile iar tremenul de retur ar fi trebuit solutionat in 14 zile, daca puteti va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi ca sa imi primesc banii inapoi,
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 17:23, 30 Ianuarie 2024
Buna ziua, sesizati ANPC si notificare prin avocat catre vanzator.
faceti sesizare la ANPC. va trebui insa sa convingeti Autoritatea ca produsul a fost transmis cu defecte si ca nu dvs l-ati stricat. normal, n-ar fi trebuit sa-l receptionati.
evaluati si pagubele, fiindca procedura e laborioasa. ANPC nu poate forta furnizorul sa-l repare pe garantie, nici sa va ramburseze suma. acest lucru se face prin instanta
Ultima modificare: Marți, 30 Ianuarie 2024
adriandimitriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare bani produs returnat Veerooniicaa Veerooniicaa Bună ziua. Ma puteți ajuta și pe mine cu recuperarea banilor unui produs cumpărat online și primit defect și spart? Pe scurt, am cumpărat un televizor ... (vezi toată discuția)
Magazin de bricolaj nu respecta politica de retur. ursul pacalit de vulpe. dorunc dorunc Buna ziua, In urma cu o saptamana am achizitionat un produs din magazinul de bricolaj romanesc D...In acest interval, produsul a fost folosit timp de doua ... (vezi toată discuția)