Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am platit pentru un produs nou si mi-au trimis un ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am platit pentru un produs nou si mi-au trimis un produs defect, iar acum nu vor sa imi restituie banii!!!Am cumparat un cuptor electric de la Altex si l-am primit prin ...

Am cumparat un cupltoe electric de la Altex si l-am primit prin curier, acesta avea mari defectiuni geam spart, bara indoita si am cerut returul , ori inlocuirea ori trimiterea banilor inapoi, Acestia mi-au raspuns ca l-au trimis la service si ca trebuie sa platesc reparatia lui si apoi il vor trimite pe acelasi prin curier. Nu stiu cui sa ma adresez ,situatia asta este deja de 30 zile iar tremenul de retur ar fi trebuit solutionat in 14 zile, daca puteti va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi ca sa imi primesc banii inapoi,
Buna ziua, sesizati ANPC si notificare prin avocat catre vanzator.
faceti sesizare la ANPC. va trebui insa sa convingeti Autoritatea ca produsul a fost transmis cu defecte si ca nu dvs l-ati stricat. normal, n-ar fi trebuit sa-l receptionati.
evaluati si pagubele, fiindca procedura e laborioasa. ANPC nu poate forta furnizorul sa-l repare pe garantie, nici sa va ramburseze suma. acest lucru se face prin instanta
adriandimitriu, utilizator