avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara! Dacă am contractul de munca pe 6 ore, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara! Dacă am contractul de munca pe 6 ore, îl pot lua ...

Bună seara! Dacă am contractul de munca pe 6 ore, îl pot lua pe soțul meu Co asigurat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:24, 5 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, il puteti lua pe sotul dvs ca si coasigurat, chiar daca aveti c.i.m. cu timp partial.
Știți cumva trebuie sa am o anumita vechime la locul de munca ca să îl pot lua ca și coasigurat

Cornel Vasile a scris:

Da, il puteti lua pe sotul dvs ca si coasigurat, chiar daca aveti c.i.m. cu timp partial.

Nu va trebuie vechime in munca pentru a lua pe sot coasigurat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Co-asigurare sot cand sotia e in ccc Verrronica Verrronica Buna seara! Am nascut pe 16 octombrie, fiind si data de la care s-a suspendat contractul de munca pentru a intra in concediul de crestere copil pana la 2 ... (vezi toată discuția)
Cum devin asigurata sau coasigurata? Corina271 Corina271 Buna ziua! Sunt însărcinata si urmează sa nasc iar eu nu am lucrat și nici nu lucrez,am fost pana în prezent coasigurata pentru ca a lucrat sotul ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna - timp partial sandr_ela sandr_ela Buna ziua, As vrea sa stiu daca, persoanele care au incheiate unul sau mai multe contracte individuale de munca cu timp partial, iar baza este la o alta ... (vezi toată discuția)