Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua cine poate să-mi răspundă la citeva ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua cine poate să-mi răspundă la citeva nelămuriri ...

Bună ziua cine poate să-mi răspundă la citeva nelămuriri dacă nu locuiesc într-un ap.de ce sunt băgat la intreținere cu o persoană având in vedere că apartamentul este debranșat de la RADET adică de la căldură si nu consumă nimeni apă rece decit 20l pe lună ca ud citeva flori ramase moștenire de la părinții mei care i-am pierdut și apă
calda nu consum nici un strop și nu trece nici o țeavă de căldură prin apartament deoarece este la et.4/4 si este racordat la gaze
Lucrurile acestea trebuie sa le lamuriti cu presedintele de asociatie:
Articolul 28
(3) Proprietarii din condominii au dreptul să primească explicații cu privire la calculul cotei de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și, după caz, să o conteste în scris în termen de 10 zile de la afișarea listei de plată. Președintele asociației de proprietari este obligat să răspundă, în scris, la contestație în termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4) În cazul în care președintele sau administratorul nu ia toate măsurile necesare în scopul facilitării accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociației de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv și cenzorul/comisia de cenzori. În situația nesoluționării sau a soluționării necorespunzătoare a solicitărilor notificate în termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor prevăzute la art. 10.
[ link extern ]