Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fluturas de salariu semnat si inapoiat angajatorului...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fluturas de salariu semnat si inapoiat angajatorului...

Buna dimineata,

Va rog mult sa ma ajutati, am o nelamurire, fluturasul de salariu nu ar trebui sa fie inmanat angajatului si pastrat de catre acesta? Sotul meu semneaza fluturasul de salariu si il inapoiaza angajatorului, la el nu ramane niciun exemplar, exista vreo lege sau ceva care reglementeaza utilitatea fluturasului?

Multumesc mult!
Fluturasul de salariu trebuie inmanat salariatului pentru a fi informat despre drepturile salariale care i se cuvin.

Prevederea legala explicita poate fi cuprinsa in CCM la nivel de unitate,Regulament intern sau proceduri de lucru.
angajatorul poate face 2 fluturase de salariu, dintre care unul sa ramana la salariat=D>

se practica la unele sc ca salariatii sa semneze fluturasul de salariu ... in loc de statul de plata;), cand plata salariului se face cu numerar:stunned:
new_2009 a scris:

angajatorul poate face 2 fluturase de salariu, dintre care unul sa ramana la salariat=D>

se practica la unele sc ca salariatii sa semneze fluturasul de salariu ... in loc de statul de plata;), cand plata salariului se face cu numerar:stunned:

...sau cand salariul este confidential si nu se semneaza pe statul de plata colectiv, sau cand plata salariului se face pe card;)
rocristina a scris:

...sau cand salariul este confidential si nu se semneaza pe statul de plata colectiv, sau cand plata salariului se face pe card;)

Daca plata salariului se face pe card nu este necesara semnarea nici unui stat ptr ca viramentul bancar facut demonstreaza plata salariului.
Dar fluturasul trebuie sa existe la salariat, ptr ca el trebuie sa stie ce bani a realziat, ce contributii se opresc si in ce cuantum.
fisa ( fluturasul ) de salariu trebuie sa ramana la salariat!
de obicei acesta se cere si de catre banci ... totodata si salariatul avand fisa de salariu poate verifica corectitudinea datelor inscrise in aceasta!