Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligatii angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligatii angajator

Bună ziua.
Ce obligaţii are un angajator faţă de angajaţi săii, la plata salariilor în cont pe card
Obligatia angajatorul este in virarea sumelor reprezentand salariul pe card. Apoi, care exact aceleasi obligatii: sa vireze contributiile la stat.

Nu este necesara semnarea statului de plata intrucat dovada platii se face prin viramentul bancar.
este obligatoriu înmânarea unui fluturaş salariatului după virarea sumelor de bani în card, sau opţional la latitudinea angajatorului
Da. Ar trebui ca angajatorul sa elibereze un fluturas ptr ca salariatul sa stie ce bani ii intra in cont.
Este undeva stipulată această obligaţie de înmânare a unui fluturaş către salariat?
Dacă nu vrea să întocmească fluturaşe, poate fi sancţionat?