Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transformare studii post ramas vacant înainte de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transformare studii post ramas vacant înainte de organizarea concursului

Bună ziua,
În instituţia în care lucrez este urmatoarea situaţie: în luna ianuarie a ramas vacant un post (bibliotecar, studii medii) în urma demisiei salariatului.
Conform OUG 115/2023, art. VII alin. (3) acest post poate fi scos la concurs deoarece a rămas vacant în anul 2024.
Întrebarea mea este: poate fi transformat postul din studii medii în studii superioare şi apoi să fie scos la concurs?
Vă mulţumesc
alexj17, utilizator