Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajați pensionari peste 70 de ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajați pensionari peste 70 de ani

Bună ziua,
Având în vedere prevederile Legii nr.360/2023, respectiv ale art.46, alin.1) și 2) , cum se va proceda in situația în care instituția noastră are angajați care au ocupat posturile prin concurs, penisionari fiind la acea dată, iar în prezent au peste 70 de ani,
Pot rămâne în continuare în activitate? Le sunt incidente prevederile noii legi a pensiilor?
Mulțumesc

Nu le sunt incidente prevederile legii 360/2023.
Deci vor putea rămâne în activitate pănă.....la adânci bătrâneți, nu? :)
Singura modalitate de încetare a CIM este ca ei să dorească acest lucru, corect?
Cat isi doresc ei si cat ii doreste angajatorul.

Danaioana a scris:

....
Singura modalitate de încetare a CIM este ca ei să dorească acest lucru, corect?

sau concedierea de catre angajator.