Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ca persoana fizica vreau sa dau spre inchiriere camera
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ca persoana fizica vreau sa dau spre inchiriere camera

Buna ziua,
Ca persoana fizica, daca vreau sa dau spre inchiriere o camera pe Airbnb in Bucuresti, trebuie sa obtin certificat de la Ministerul Turismului?
Platesc impozit 10% + Cass 10% la norma stabilita de Anaf 39000 chiar daca in decursul anului nu ating aceasta norma?
george-neagu, moderator
norma e de 11,000 lei /an / camera. - pt inchirierea camerei din patrimoniul personal in regim turistic.

ART. 85 - Reguli privind stabilirea impozitului pe venitul determinat pe baza normei anuale de venit

(1) Contribuabilii care realizează venituri din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințe proprietate personală, cuprinsă între una și 5 camere inclusiv, indiferent de numărul de locuințe în care sunt situate acestea, datorează un impozit pe venitul stabilit ca normă anuală de venit.

(2) Nivelul normelor anuale de venit, pe categorii de localități, în funcție de amplasamentul locuinței, se stabilește prin ordin al ministrului economiei, energiei și mediului de afaceri - turism. Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri - Turism transmite anual Agenției Naționale de Administrare Fiscală nivelul normelor anuale de venit, în cursul trimestrului IV, dar nu mai târziu de data de 30 noiembrie a anului anterior celui în care urmează a se aplica. "

Normele sunt aici : [ link extern ]