Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... 19 ani am avut grijă de un bătrân, mi-a făcut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

19 ani am avut grijă de un bătrân, mi-a făcut acte CVC cu ...

Am avut grijă de un bătrân 19 ani, mia făcut acte CVC cu uzufruct și întreținere, după ce a decedat am vândut casa bătrânească.
Mosu,avea un fiu care acuma am aflat că există...! Zice că are un testament lăsat de bunici din 89' care specifică că are dreptul la jumătate din tot!!! Acum cere anularea actului de moștenitor al bătrânului și cel de CVC.
IN TITI ACEȘTI ANI UN TEF NU A DAT, IAR ACUM voi avea probleme in instanță?
Rog să mă sfătuiți, mulțumesc
Câți ani au trecut de când a murit moșu`?

Dapix a scris:

Câți ani au trecut de când a murit moșu`?
Are un an și 5 luni
Daca va chiama in judecata, va trebui sa va faceti aparari argumentate.
Eu cred ca nu are, când au.murit bunicii, notarul il chema la dezbaterea succesiunii după bunici. Apoi, conteaza q cui era casa ce v-a dat-o..personal, nu cred ca mai face ceva cu acel testament dupa aproape 40 de ani.
Daca va da un judecata, apelati atunci la un avocat.

gi-jane2 a scris:

Eu cred ca nu are, când au.murit bunicii, notarul il chema la dezbaterea succesiunii după bunici. Apoi, conteaza q cui era casa ce v-a dat-o..personal, nu cred ca mai face ceva cu acel testament dupa aproape 40 de ani.
Daca va da un judecata, apelati atunci la un avocat.

Vă mulțumesc pentru sfat, astăzi iau legătura cu avocatul.