avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... 19 ani am avut grijă de un bătrân, mi-a făcut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

19 ani am avut grijă de un bătrân, mi-a făcut acte CVC cu ...

Am avut grijă de un bătrân 19 ani, mia făcut acte CVC cu uzufruct și întreținere, după ce a decedat am vândut casa bătrânească.
Mosu,avea un fiu care acuma am aflat că există...! Zice că are un testament lăsat de bunici din 89' care specifică că are dreptul la jumătate din tot!!! Acum cere anularea actului de moștenitor al bătrânului și cel de CVC.
IN TITI ACEȘTI ANI UN TEF NU A DAT, IAR ACUM voi avea probleme in instanță?
Rog să mă sfătuiți, mulțumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Câți ani au trecut de când a murit moșu`?


Dapix a scris:

Câți ani au trecut de când a murit moșu`?
Are un an și 5 luni
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca va chiama in judecata, va trebui sa va faceti aparari argumentate.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu cred ca nu are, când au.murit bunicii, notarul il chema la dezbaterea succesiunii după bunici. Apoi, conteaza q cui era casa ce v-a dat-o..personal, nu cred ca mai face ceva cu acel testament dupa aproape 40 de ani.
Daca va da un judecata, apelati atunci la un avocat.


gi-jane2 a scris:

Eu cred ca nu are, când au.murit bunicii, notarul il chema la dezbaterea succesiunii după bunici. Apoi, conteaza q cui era casa ce v-a dat-o..personal, nu cred ca mai face ceva cu acel testament dupa aproape 40 de ani.
Daca va da un judecata, apelati atunci la un avocat.



Vă mulțumesc pentru sfat, astăzi iau legătura cu avocatul.

Alte discuții în legătură

Testament notarial georgiana.td georgiana.td Acum 10 ani , socrii mei au convenit cu o batrana , vecina , sa o ingrijeasca iar in schimb ea la va lasa casa ei . Au mers la notariat , au incheiat un ... (vezi toată discuția)
Mostenire la notar dupa deces roberto9 roberto9 Buna ziua. Din 1987 am locuit cu chirie intr-o casa in Bucuresti. Din 2000 m-am inteles verbal cu proprietara (fiind foarte invarsta) sa am grija de casa fara ... (vezi toată discuția)
Succesiune? lazarcry@yahoo.com lazarcry@yahoo.com buna ziua, am avut o cunostinta , verisoara cu mama cred ca grad 3-4, care a decedat in dec 2010. sotul a decedat in 1996, fiul for in 2000. Fiul are un ... (vezi toată discuția)