Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am platit suprataxa stb - 80 lei pentru ca, desi aveam ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am platit suprataxa stb - 80 lei pentru ca, desi aveam pe card ...

Am platit suprataxa stb - 80 lei pentru ca, desi aveam pe card 7 calatorii , cand am incercat sa validez cu cardul calatoria , acesta nu a mers ( validatorul ) . Am incercat cand am urcat in autobuz , iar cred ca dupa vreo 6 statii au urcat controlorii si le-am explicat ca nu a mers validadorul din autobuz dar nu a contat tot am.platit suprataxa de 80 lei pt ca au spus ca nu a fost validat cardul si ca nu ii intereseaza motivul ; se poate verifica pe camerele de supraveghere din autobuz ca am incercat sa validez dar ca nu s-a validat calatoria dar nu din vina mea ?
Mai pot face contestatie in acest caz dupa ce am platit suprataxa ?
Mentionez ca nu aveam telefonul la mine sa trimit sms , dar pe card erau calatorii valabile , multumesc
Intr-un autobuz stb sunt mai multe validatoare.Este greu de crezut ca nu functiona nici unul.Puteti face contestatie,dar ma indoiesc ca aveti vreo sansa.
Contestația se face la o amenda, dvs ati fost de acord sa plătiți un bilet mai scump (suprataxa)