Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara. Am schizofrenie paranoida din 2022 cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara. Am schizofrenie paranoida din 2022 cu gradul 3 la ...

Bună seara. Am schizofrenie paranoida din 2022 cu gradul 3 la invaliditate, dar nu mai pot munci și ma întorc la gradul 2 la următoarea evaluare, anul acesta. Problema este ca nu pot avea grija de mine și nu știu ce o sa se întâmple cu mine când voi fi singur pe lume. Întrebarea este următoare: Pot beneficia de gradul 1 grav la handicap cu insotitor având în vedere ca nu am simptomele bolii, DAR nu ma pot descurca? Dar de asistentul informal? Va mulțumesc din suflet !
Buna ziua!
Doar o comisie de expertiza medicala va poate da raspunsul.O comisie va incadreaza intr-un grad de invaliditate in baza documentelor pe care le detineti.