Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... dreptul de semnatura in cadrul unei firme
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

dreptul de semnatura in cadrul unei firme

Exista vreo posibilitate legala ca semnatura mea (ca si administrator) sa fie utilizata de o alta pesoana din firma, imputernicita de mine, prin aplicarea unei stampile care imita semnatura mea (deci nu este o semnatura olografa !) ? Daca aceasta abordare nu este corecta si totusi am utilizat-o, care sunt rigorile legii ? Multumesc pentru raspuns.
Ma indoiesc ca avocatul a procedat asa cum prezinti situatia.
si daca totusi exista un astfel de document si o astfel de dovada ?

multumesc
Pana la urma nu inteleg ce vrei.
Bine, ai dovada asta si ce vrei sa faci cu ea?
Sigur daca nu este o semnatura originala cineva poate cere inscrierea in fals cu toate consecintele ce decurg din aceasta.Vezi de exemplu art. 180 si urmatoarele din Codul de procedura civila
atata timp cat avocatul mentioneaza pe acel document ca atesta faptul ca persoana respectiva a semnat in fata sa acel document si dovedind ca semnatura respectiva a fost facuta cu o stampila, acel document isi pierde valabilitatea ? de asemenea, as dori sa stiu care sunt rigorile legii pentru un astfel de avocat care atesta ca este o semnatura olografa cand de fapt actul este stampilat cu acea semnatura. si inca un aspect, persoana care a "semnat" nu va contesta acea semnatura.

scuze ca insist dar am auzit diferite opinii, multumesc
Cu tot respectul, luati un cod penal, vedeti ce scrie pe la infractiunile de fals si trageti concluziile.