Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna! Recent, o persoana s-a folosit de imaginea ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna! Recent, o persoana s-a folosit de imaginea partenerului ...

Buna! Recent, o persoana s-a folosit de imaginea partenerului meu postând un videoclip online în scopul denigrării imaginii și demnității sale. Noi ne aflăm în străinătate însă persoana care a făcut această postare se află în România. Întrebarea mea este dacă noi putem da în judecată această persoană aflându-ne fizic în străinătate, sau ce măsuri putem lua în privința aceasta. Mulțumesc! :)
Puteți da în judecată persoana respectivă, chiar dacă dvs. locuiți în străinătate.
Ar fi util de știut daca "persoana" are/ a avut o relație cu partenerul. Doar nu l-a luat de pe internet. Există chestii nerezolvate? Partenerul ce dorește? O chemare în judecată e ușor de făcut, dar un proces durează ani. Indiferent unde vă aflați, puteți angaja un avocat să vă reprezinte.
adriandimitriu, utilizator