Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retinere pasaport personal asiatic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retinere pasaport personal asiatic

Compania a recrutat personal asiatic. Angajatorul are dreptul sa retina pasapoartele personalului asiatic recrutat? M-ar ajuta cadru legal. Va multumesc!
Perdy33, utilizator
Nu are niciun drept sa faca asa ceva.
Ma ajutati va rog cu un cadru legal? Multumesc mult!
Perdy33, utilizator
Legea 248/2005
art. 20
(1) Pașapoartele simple, pașapoartele simple electronice și pașapoartele simple temporare se păstrează de către titulari, care au obligația de a nu le înstrăina, cu excepția situațiilor în care documentele se rețin de autoritățile competente sau se depun la misiunile diplomatice ori oficiile consulare străine, în vederea aplicării vizei.
.....
(3) Pașapoartele simple, pașapoartele simple electronice și pașapoartele simple temporare pot fi reținute numai de organele de poliție, autoritățile judiciare, misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României din străinătate, precum și de serviciile publice comunitare pentru eliberarea și evidența pașapoartelor simple, doar în cazul în care situația o impune, pentru exercitarea atribuțiilor specifice prevăzute de lege. În aceste situații, autoritățile care rețin pașapoartele au obligația să elibereze titularului o dovadă care să ateste faptul că pașaportul a fost reținut, precum și motivele care au stat la baza acestei măsuri.