Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 100 si 102
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 100 si 102

Pentru un cabinet medical individual care are angajati pana acum declaratia 100 si 102 se depunea trim.ca si la micro.
Incepand cu 1 ian.2010 cum se va depune,lunar sau trimestrial?:(
Trimestrial. Cod Procedura Fiscala art 111 alin 7 lit a
Fat-frumos! Esti Consultant Fiscal sau doar Frumos ? Au nu stii ca nu mai exista microintreprinderi ? Art. 111 alin 7 lit a se refera fix la microintreprinderi.
valp a scris:

Fat-frumos! Esti Consultant Fiscal sau doar Frumos ? Au nu stii ca nu mai exista microintreprinderi ? Art. 111 alin 7 lit a se refera fix la microintreprinderi.

Cred ca ar fi bine sa cititi intai intrebarea pusa de colegul nostru:

"Pentru un cabinet medical individual care are angajati pana acum declaratia 100 si 102 se depunea trim.ca si la micro.
Incepand cu 1 ian.2010 cum se va depune,lunar sau trimestrial?"

Este vorba de un cabinet medical individual (P.F.A.) si nicidecum de microintreprinderi.

In Codul de Procedura Fiscala la art. 111 este prevazut:

(7) Prin derogare de la dispoziţiile legale în vigoare privind termenele de plată, impozitele şi contribuţiile aferente veniturilor din salarii, precum şi impozitul reţinut la sursă potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, se plătesc astfel:
a) trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului, de către contribuabilii persoane juridice plătitoare de impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, asocierile fără personalitate juridică constituite între persoane fizice, precum şi de către persoanele fizice care au calitatea de angajator;

Acum putem sa vorbim de frumusete.
Ana Muntianu, Consultant fiscal