Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Microintreprinderile la ce termene depun dec. 100.102 ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Microintreprinderile la ce termene depun dec. 100.102 si 300

Microintreprinderile care depuneau declaratiile trimestrial (dec. 100,102 si decontul 300), dupa trecerea lor ca platitori de impozit pe profit, la ce termene depun declaratiile 100, 102 si decontul de TVA 300? Lunar sau trimestrial?
Impozitul pe salar si contributiile aferente veniturilor salariale (declaratiile 100 si 102) se vor depune lunar, pana in data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se declara obligatiile. Perioada fiscala pentru impozitul pe profit (decl. 100) este trimestrul calendarisitc. "Incepand cu obligatiile aferente lunii ianuarie 2010, cu termen de declarare 25 februarie 2010, se inregistreaza, din oficiu, luna calendaristica drept perioada fiscala pentru plata impozitelor si contributiilor aferente veniturilor din salarii" - Ordin 101/2010.
In ce priveste declararea TVA, perioada fiscala se stabileste in functie de cifra de afaceri de la sfarsitul anului precedent si anume: sub 100.000 euro - trimestrial, peste 100.000 euro - lunar (cursul de schimb valutar este cel comunicat de BNR valabil pentru data de 31 decembrie a anului precedent) - art. 156'1 din Codul fiscal si normele metodologice de aplicare a acestui articol.
Multumesc frumos.