Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara! Am o nelămurire. Dacă viitoarea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara! Am o nelămurire. Dacă viitoarea mămică a frecventat ...

Bună seara!
Am o nelămurire. Dacă viitoarea mămică a frecventat facultatea la zi în perioada 2020-2023, fiind absolventă, însa fară diplomă de licență. Copilul se va naște în mai/iunie 2024… aceasta se încadrează pentru îndemnizația creștere copil?
Eu nu cred că vreo facultate are cerere TIP ȘABLON pentru studentele/mamele care nasc.
Trebuie să vă redactați pe cont propriu cererea pe care să o depuneți la secretariat.
Super!
Va trebui să solicit toată perioada in care am fost studenta? (Octombrie 2020-iunie 2023) sau doar perioada care se încadrează pentru ICC, respectiv iunie 2022-iunie 2023 (dacă se naște în mai 2024) ?
Dacă copilul decide să se nască in iunie, mă încadrez în continuare? Adică se ia în calcul inclusiv luna iulie 2022 și se numără până în iunie 2023, astfel având minimul de 12 luni de activitate?
Menționez că nu am aplicat pentru șomaj și nici nu am lucrat de la absolvirea facultății (iunie 2023).
Sunt puțin derutată, având în vedere că unii îmi spun că nu mă încadrez pentru ICC.
Eunice0220, utilizator
Cei mai in masura sa va spuna daca beneficiati sau sunt sunt cei de la AJPIS.