avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost angajat la o instituție de învățământ ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost angajat la o instituție de învățământ în urma ...

Am fost angajat la o instituție de învățământ în urma unui concurs. M au concediat tele fonic , fără sa mi dea un contract legal,după 40 zile. Este legal...?? .mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:42, 28 Februarie 2024
1. Cum v-au concediat telefonic?
Concedierea verbala este nelegală, atit timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cînd cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.


2. Solicitati in scris sa va comunice:
- un exemplar din contractul individual de munca.
- decizia de incetare a c.i.m.
Termen de eliberare 15 zile lucrătoare de la data solicitării.

Daca refuza, sesiati ITM-ul.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Februarie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediat fara vina andrei1tm andrei1tm Buna ziua Daca am fost concediat verbal fara ... (vezi toată discuția)
Dat afara pe nedrept Daniel196 Daniel196 Buna ziua lucrez la o societate ca ajutor de bucatar,azi am fost la munca,si dupa o ora m-a trimis chef-ul de partie acasa pe motivul ca am stat pe telefon ... (vezi toată discuția)
Fără ca eu să fac cerere, angajatorul mi-a desfăcut cim ,,de comun acord''. este legal? july01 july01 Angajatorul mi-a desfacut CIM fara cerere, semnatura mea si fara sa primesc o dovada scrisa, este legal? (vezi toată discuția)