Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost angajat la o instituție de învățământ ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost angajat la o instituție de învățământ în urma ...

Am fost angajat la o instituție de învățământ în urma unui concurs. M au concediat tele fonic , fără sa mi dea un contract legal,după 40 zile. Este legal...?? .mulțumesc
1. Cum v-au concediat telefonic?
Concedierea verbala este nelegală, atit timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cînd cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.

2. Solicitati in scris sa va comunice:
- un exemplar din contractul individual de munca.
- decizia de incetare a c.i.m.
Termen de eliberare 15 zile lucrătoare de la data solicitării.

Daca refuza, sesiati ITM-ul.
Cornel Vasile, Consilier juridic