Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pierderi apa Până acum la asociație, pierderile de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pierderi apa Până acum la asociație, pierderile de apa s au ...

Pierderi apa
Până acum la asociație, pierderile de apa s au plătit pe apartament.
La ultima ședință s a hotărât că pierderile de apa sa fie împărțite la Nr de persoane care locuiesc în bloc.Eu am propus sa se facă în fctie de consum ,dar nu s a dorit.
Întrebarea mea este daca administrația are voie să împartă pierderile de apa pe Nr persoanelor care locuiesc, netinandu se cont de consumul de apa pe apartament.
Dacă mă puteți ajuta și cu un articol de lege.
Mulțumesc.
in practica se intampla. ar trebui sa fie ceva prevazut in statutul administrativ al asociatiei respective
Conform legii 196/2018, art. 82, se imparte pe numar de persoane, nu exista o prevedere legala pentru repartizarea pe apartament sau consum. "Pierderile" nu se pot masura si individualiza, exact cum se precizeaza la acel articol.