Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fum de la vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fum de la vecini

Buna ziua. Vecinul meu arde paie in centrala si tot fumul sta pe curtea noastra. Asta se intampla de luni de zile in fiecare zi si mai multe ori pe zi. Fumul si mirosul intra si in casa si tusesc foarte mult. Doctori zic ca am alergie la fumul respirat. Cand am vorbit cu vecinii mi-au zis ca au paie pe gratis si nu o sa cumpere lemne de mii de lei numai pentru ca ma deranjeaza fumul. Ce pot sa fac?
Puteti sesiza DJSP (pentru disconfortul creat) si Agentia teritoriala de mediu (pentru poluare), in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Cosul centralei vecinului trebuie suprainaltat peste nivelul de sus al casei cele mai inalte din zona. Daca nu va intelegeti pe cale amiabila cu vecinul, sa-si inalte cosul de la centrala, puteti deschide actiune in instanta.