Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era căsătorit și ...

Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era căsătorit și nu avea copii. Eu sunt singura nepoată, fiica surorii lui. Vă rog să-mi spuneți cât este partea care îmi revine din masa succesorală și cât ii revine soției lui.
Presupunând ca sora lui e decedata, dvs jumatate din mostenire, sotia, jumatate.