avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era căsătorit și ...

Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era căsătorit și nu avea copii. Eu sunt singura nepoată, fiica surorii lui. Vă rog să-mi spuneți cât este partea care îmi revine din masa succesorală și cât ii revine soției lui.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:56, 3 Martie 2024
Presupunând ca sora lui e decedata, dvs jumatate din mostenire, sotia, jumatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Informatii masa succesorala ! tebaatusasula tebaatusasula Neata, Va rog respectuos sa ne ajutati cu o informatie Matusa noastra din partea mamei a ramas vaduva ( unchiu nostru a murit ) nu au avut copii ! ... (vezi toată discuția)
Suuccesiune cu peripetii zita74 zita74 Este un caz mai special: bunica mea D-zeu s-o ierte a avut doi fii. Unchiul meu a murit inaintea mamei sale ( nu a avut copii), tatal meu a murit dupa bunica ( ... (vezi toată discuția)
Succesiune-bunica LUMITM LUMITM Am o intrebare in legatura cu o succesiune,sper sa ma poata lamuri cineva. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in ... (vezi toată discuția)