Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... BUNA Am si eu o problema.Lucrez full time la un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

BUNA Am si eu o problema.Lucrez full time la un magazin,si acum ...

BUNA Am si eu o problema.Lucrez full time la un magazin,si acum o luna am fost furată de niște femei "cu fuste lungi".Acum șefa mi a adus la cunostință că lipsa din inventar "făcut fără mine "e de 2000 lei,si că luna asta nu imi va da salarul și că imi va platii salarul cand iși recupereaza ea banii din furt.A fost făcută o plângere la poliție pt.furt si au fost prezentate filmăriile cum am fost furată organelor.Acum poate mă poate ajuta cineva cu un sfat vă rog.Poate sa ma lase șefa asa fară salar pt o lună dacă nu a fost vina mea ?Menționez că lucrez singura si magazinul e destul de maricel cu autoservire.Mulțumesc
Bună seara,

Nu are dreptul să vă rețină nici măcar un leu din salariu în acest context.
Codul muncii, Art. 169:
(...)
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă.

Dacă totuși o va face adresați-vă ITM.