Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Recuperare garantie de buna executie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Recuperare garantie de buna executie

Buna ziua,

Am finalizat o lucrare pentru IPJ Brasov pentru care s-a oprit garantie. Ni s-a restituit 70% din contravaloarea garantiei, urmand ca 30% sa ni se restituie dupa 36 luni.
Avem posibilitatea in baza vreunei legi sa le cerem restituirea celor 30% si sa facem o polita de asigurare de garantii contractuale?

Multumesc!
Legea partilor fiind contractul, ca sa puteti proceda altfel decat prevede acesta in prezent, trebuie neaparat sa aveti acordul celeilalte parti si sa incheiati un act aditional in acest sens.